Ulice Ochoty – Krzywickiego


Ludwik Krzywicki urodził się w Płocku w 1859 roku, w wieku 19 lat sprowadził się do stolicy, gdzie rozpoczął studia medyczne i matematyczne. Ogromny wpływ na Krzywickiego wywarł „Kapitał” Karola Marksa. W krótkim czasie uformowała się młodzieżówka socjalistyczna, do której przystał i młody Ludwik. Publikował wraz z Bronisławem Białobłockim i Stanisławem Krusińskim na łamach Przeglądu Tygodniowego. Po zamieszkach wymierzonych w politykę kuratora warszawskiego okręgu szkolnego Aleksandra Apuchtina, Krzywicki został wydalony za udział w wiecu.

Emigrował do Lipska, później do Zurychu, gdzie zaznajomił się bliżej z dziełami Marksa i Engelsa, poznał też polską emigrację socjalistyczną. Po tym przez króŧki okres w Paryżu Krzywicki redagował „Prześwit” i w 1885 powrócił na polskie ziemie. Przez Lwów (gdzie zawarł małżeństwo z Rosjanką Rachelą Feldberg) i Płock, aby w 1888 roku zamieszkać w Warszawie.
Nie zagrzał tu jednak miejsca. Jako czołowy działacz i teoretyk Związku Robotników Polskich, zagrożony był aresztem. Uciekł przez Berlin do Stanów Zjednoczonych. Powrót w 1898 roku, ale szybko został osadzony w X Pawilonie Cytadeli za organizowanie bezpłatnych czytelni. Wolność odzyskał u schyłku wieku XIX, lecz już po pięciu latach uwięziony został ponownie, tym razem za udział w rewolucji w 1905.

W czasie pierwszej wojny światowej był jednym z organizatorów Uniwersytetu Ludowego, pracował też w Tymczasowej Radzie Stanu przy organizacji struktury przyszłego państwa. Po wojnie zarządzał Wydziałem Statystycznym, z czasem przekształconym w Główny Urząd Statystyczny. Poza pracą w GUS, wykładał na Wolnej Wszechnicy Polskiej, SGH i UW.

Krzywicki został ciężko ranny w krótkim czasie po wybuchu drugiej wojny światowej. Zmarł na atak serca 10 czerwca 1941 roku.

Tu znajdziemy publikacje Krzywickiego.


Wyświetl większą mapę

A ulica Krzywickiego...
- powstała w 1886 roku, była granicą pomiędzy Filtrami a rosyjskimi koszarami
- pierwotnie nazywała się ulicą Suchą
- tramwaje jeżdżą tędy już od 1928 roku
- wszystkie zabudowania przedwojenne zburzono w 1944 roku, odbudowa trwała do 1950, rok później ulica otrzymała dzisiejszą nazwę
- pod numerem 34 w Instytucie Maszyn Matematycznych w latach '60 montowano pierwsze polskie komputery odra
- kilku ciekawostek o synowej Ludwika Krzywickiego, Irenie mogliśmy się dowiedzieć podczas jednego z naszych spacerów http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/2011/11/spaceruj-z-ochota-relacja-z_24.html

----------
Wcześniej w cyklu ULICE OCHOTY pisaliśmy o:
- Julianie Ursynie Niemcewiczu
- bł. Ładysławie z Gielniowa
- Józefie Szujskim
- Karolu Dickensie
- Tytusie Chałubińskim
- Stefanie Banachu

Komentarze