Ulice Ochoty - Błogosławionego Ładysława z Gielniowa



Błogosławiony Władysław urodził się w 1440 r. w Gielniowie koło Opoczna, ochrzczony został jako Marcin Jan. Pochodził z ubogiej rodziny mieszczańskiej. Ukończył szkołę parafialną, a następnie naukę kontynuował w Krakowie. Tam spotkał bernardynów, do których wstąpił porzucając jednocześnie studia, wtedy też przybrał imię Władysław. Nie znamy losów zakonnika z pierwszych lat spędzonych wśród bernardynów, ale wiemy, że w roku 1486 był egzaminatorem w sprawie cudów św. Szymona z Lipnicy. Po tym był wikariuszem prowincji i prowincjałem, rozwijał polski zakon o nowe placówki.

Bernardyni zajmowali się głównie pracą duszpasterską, w której propagowali takie formy pobożności jak jasełka, kolędy, pieśni religijne, bractwa tercjarskie itd.
Błogosławiony Ładysław sypiał bez luksusów, okryty jedynie własnym habitem, często pościł, a na modłach spędzał wiele godzin dziennie. Zawsze chodził boso.
Modlił się i prowadził kazania niezwykle gorliwie. Kiedy był już gwardianem przy kościele św. Anny w Warszawie, podczas wielkopiątkowego kazania w roku 1505 roku Ładysław zasłabł, a w maju tego samego roku zmarł.

Zapisał się przede wszystkim jako jeden z najwybitniejszych poetów średniowiecza. Pisał zarówno po łacinie, jak i po polsku – dla ludu. Były to przede wszystkim pieśni dla wiernych: pieśń na Boże Narodzenie Augustus kiedy królował, pieśń pasyjna Żołtarz Jezusów, pieśń Jasne Krystowo oblicze, pieśń-modlitwa do Jezusa Jezu, Zbawicielu ludzski.


Wyświetl większą mapę


A dziś...
Na rogu ulicy Ładysława i Łęczyckiej znajdziemy kawiarnię Kolonię, którą upodobali sobie ochoccy rodzice. Nieco dalej, pod numerem 14 znajduje się miejsce odwiedzane przez miłośników i miłośniczki jogi - pracownia iJoga.
Krótka ta uliczka wychodzi wprost na Park Wielkopolski, w którym już niedługo znów zagramy w boule – to najlepsze miejsce w naszej dzielni! :)

----------
Wcześniej w cyklu ULICE OCHOTY pisaliśmy o:
- Julianie Ursynie Niemcewiczu


Komentarze