Ulice Ochoty - Skłodowskiej-Curie


Maria Skłodowska-Curie urodziła się w Warszawie 7 listopada 1867 roku. Jej rodzice byli pedagogami – matka prowadziła żeńską pensję, ojciec uczył matematyki i fizyki. Także i Maria po ukończeniu z wyróżnieniem III Gimnazjum Żeńskiego rozpoczęła pracę jako nauczycielka domowa – przez trzy lata uczyła w majątku Szczuki. Wróciła do stolicy po doświadczeniu zawodu miłosnego. W Warszawie uczęszczała na wykłady Uniwersytetu Latającego, kiedy dla kobiet edukacja na poziomie wyższej uczelni była jeszcze niedostępna, sama też udzielała korepetycji. Dzięki pomocy starszej siostry i jej męża w 1891 roku zaczęła naukę na Sorbonie, gdzie kolejno ukończyła licencjaty z fizyki i chemii.

W 1894 roku Maria wyszła za Piotra Curie, profesora fizyki z Paryża. Cztery lata później ogłosili wspólnie odkrycie nowego pierwiastka o najwyższych znanych ówcześnie właściwościach promieniotwórczych – nazwali go polonem. A już kilka miesięcy później odkryli kolejny – rad. W 1903 roku Maria Skłodowska uzyskała stopień doktorski, w tym samym roku wraz z mężem oraz Antoinem Becquerelem otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie tych pierwiastków.

Kiedy Piotr Curie zginął tragicznie w 1906 roku, Maria kontynuowała badania nad nowymi pierwiastkami, za co w 1911 roku – już samodzielnie – otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Przejęła po mężu także wykłady na uczelni i tym samym jako pierwsza kobieta w historii została profesorem na Sorbonie.

W czasie I wojny światowej zaangażowała się w pomoc sanitarną, kierowała też służbą radiologiczną Czerwonego Krzyża. Po wojnie przybyła do Warszawy na uroczystości otwarcia Instytutu Radowego, który otrzymał od uczonej 1 gram radu.

Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 roku w szwajcarskim sanatorium, do którego trafiła z ostrą anemią wywołaną chorobą popromienną. W 1995 roku szczątki uczonej zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu, co również czyni ją pierwszą w ten sposób uznaną kobietą w historii.a ulica Skłodowskiej-Curie...
- prowadzi od Wawelskiej wzdłuż parku Marii Skłodowskiej-Curie do Pogorzelskiego, w znacznej części dostępna jest tylko dla ruchu pieszego
- byliśmy tam dwa lata temu ze spacerem tematycznym Ochota Kobiet świetnie prowadzonym przez Sylwię Chutnik


W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Łukaszu Górnickim
- Józefie Korzeniowskim
- Mikołaju Drygale

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: wiki + kulturalna.warszawa.pl

Komentarze