Ulice Ochoty - Skarżyńskiego


Stanisław Skarżyński Stanisław Skarżyński urodził się 1 maja 1899 roku w Warcie. Uczył się początkowo w rodzinnym mieście, później w gimnazjum w Kaliszu. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Warszawy, a potem do Włocławka, aby tam kontynuować edukację. Mając 17 lat już jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej rozpoczął naukę w szkole dla podchorążych, był dowódcą służb łączności w swoim okręgu. W 1918 po maturze wrócił do rodzinnej Warty. Brał udział w rozbrajaniu Niemców po objęciu funkcji komendanta miasta. Z końcem tego samego roku został wcielony do 29 Pułku Strzelców Kaniowskich, ukończył szkołę podchorążych. W 1919 raniony na froncie, ale już po dwóch miesiącach leczenia wrócił dowodzić kompanią. W połowie 1920 znów raniony, tym razem odłamkami granatu w kolano. Mimo długiej rehabilitacji, Skarżyński nigdy nie wrócił do pełnej sprawności.

Wrócił do służby w 1923 roku. Z początku po wojnie był w piechocie, później po wielu staraniach i ukończeniu Szkoły Pilotów w Bydgoszczy, przeniósł się do lotnictwa. W 1931 roku Skarżyński wraz z porucznikiem Andrzeja Markiewicza oblecieli Afrykę, przebyli łącznie 25 770 kilometrów. Udana podróż skłoniła go do zaplanowania kolejnej wyprawy – jako pierwszy Polak przeleciał przez Atlantyk. Pobił tym samym światowy rekord długości lotu – z St. Louis w Senegalu do Maceio w Brazylii leciał samotnie 18 godzin i 30 minut. Wyczyn ten przyniósł mu poza sławą Medal Bleriota.

Latem 1939 roku Skarżyński został szefem sztabu lotnictwa Armii „Pomorze”. Po agresji ZSRR przerzucono go do Rumunii, dalej na zachód trafił w 1940 – najpierw do Francji, a po jej upadku do Anglii.

W 1942 roku przeszedł szkolenie bojowe i mianowano go na dowódcę stacji RAF w Lindholme. W czerwcu 1942 roku podczas lotu w celu bombardowania Bremy jeden z silników samolotu Skarżyńskiego przestał działać. Załoga zawróciła, ale musiała wodować na Kanale La Manche, na tratwy ratunkowe ewakuowała się cała załoga, poza ostatnim schodzącym z pokładu dowódcą, którego już nie udało się uratować na wzburzonym morzu. Ciało odnaleźli Holendrzy, gdy morze wyrzuciło je na brzeg.

Obecnie, awansowany pośmiertnie do stopnia pułkownika, Stanisław Skarżyński spoczywa w kwaterze grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej na cmentarzu w West-Terschelling.


a ulica Skarżyńskiego...
- w hali przy Skarżyńskiego 8 działa grupa badmintonowa, która organizuje zajęcia z gry oraz Ligę Badmintonową, więcej informacji na badmintomania.pl

W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Władysławie Korotyńskim
- Szczepanie Grzeszczyku
- Józefie Siemieńskim

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: polishairforce.pl + wiki

Komentarze