Ulice Ochoty - Lindleya



William Heerlein Lindley był brytyjskim inżynierem, jednym z trzech synów wielkiego sir Williama Lindleya. Zasłużony już w Europie Lindley senior w 1876 roku otrzymał od Sokratesa Starynkiewicza zlecenie opracowania projektu wodociągów i kanalizacji Warszawy, dla której otwarty w 1855 roku wodociąg Marconiego okazał się niewystarczający. Miasto rozwijało się coraz szybciej, a jakość wody pozostawiała wiele do życzenia.

Projekty zostały przekazane dwa lata później. Po zatwierdzeniu ich w Petersburgu, w 1881 roku podpisano umowę z Williamem Heerleinem Lindleyem występującym z pełnomocnictwem ojca – ten wycofał się z umowy miesiąc później przekazując wszystkie obowiązki synowi, który pozostał w Warszawie kolejne 34 lata. Nadzorował na miejscu budowę stacji filtrów, a później ich modyfikacje aż do roku 1915.

Nadzorował także budowę kanalizacji i systemu ściekowego w Pradze i Baku oraz zaprojektował podobny system dla Łodzi, tam z powodów finansowych projekt zrealizowany został dopiero w 1920 roku, już po śmierci inżyniera.



Wyświetl większą mapę

a ulica Lindleya...
-  do 1934 roku Lindleya była tylko przedłużeniem Żelaznej
-  pod numerem 16 na rogu Alej Jerozolimskich miał powstać Lindleya Office Corner – budynek niemal 100 metrów wyższy od Pałacu Kultury, projekt zarzucono z powodu objęcia stojącej w tym miejscu kamienicy ochroną konserwatora

----------
W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Elizie Orzeszkowej
- Krzysztofie Warszewickim
- Sue Ryder

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: wiki + warszawa1939.pl + „Ochotnicy na spacer” Jarosław Zieliński, Warszawa 2010

Komentarze