Ulice Ochoty - Kołosa


Włodzimierz Kołos pochodził z Pińska, urodził się w rodzinie kolejarskiej w 1928 roku. Gdy miał pięć lat, jego rodzice przenieśli się na zachód kraju. W latach okupacji młody Włodzimierz pracował w laboratorium fotograficznym w Środzie Wielkopolskiej. Studiował na Uniwersytecie Poznańskim chemię i już w czasie tych studiów rozpoczął pracę uniwersytecką w charakterze asystenta prof. Suszki. W 1953 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Fizyki UW, a parę lat później wyjechał do Chicago, aby na tamtejszym uniwersytecie rozpocząć pracę nad obliczeniami dla cząsteczki wodoru.
W połowie lat '60 ub. wieku Kołos objął kierownictwo Katedry Chemii Teoretycznej UW, przekształconej później w Pracowię Chemii Kwantowej. Od 1969 roku profesor zwyczajny, członek PAN.

Pracę Włodzimierza Kołosa wielokrotnie nagradzano na całym świecie. Dwa lata po śmierci profesora ufundowano nagrodę jego imienia, która jest przyznawana co dwa lata za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chemii fizycznej eksperymentalnej lub teoretycznej.


Wyświetl większą mapę

a ulica Kołosa...
- Włodzimierz Kołos patronuje tej wewnętrzej ulicy Kampusu Ochota od 6 listopada 2002 roku


W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Sue Ryder
- Williamie H. Lindleyu
- Stefanie Bobrowskim

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: wiki + biol.uw.edu.pl

Komentarze