Ulice Ochoty - Chałubińskiego


Tytus Chałubiński urodził się w 1820 roku w Radomiu i tam też mieszkał do czasu ukończenia szkoły średniej, na studia medyczne przeniósł się Wilna, a po zamknięciu Akademii Wileńskiej, dokończył naukę w Dorpacie (obecnie Tartu w Estonii), po tym osiadł w Warszawie w roku 1845.
Jednym z pacjentów Chałubińskiego był Teodor Tripplin, także lekarz, jeden z pierwszych polskich fantastów, to właśnie dzięki niemu i obecności w salonie literackim Tripplinów lub poznanemu także w tamtym okresie Ludwikowi Zejsznerowi, Tytus zapragnął wybrać się w Tatry.

Kolejne kilka lat życia nie jest dokładnie udokumentowane, bardzo prawdopodobnym jest udział Chałubińskiego w powstaniu węgierskim, a potem w styczniowym. Wiemy natomiast, że po raz pierwszy Tytus wyruszył w Tatry w 1852 ze Szczwnicy, gdzie spędzał swój miodowy miesiąc. Powrócił tam pięć lat później, górskie wycieczki były ukojeniem dla państwa Chałubińskich po tragicznej stracie dwojga ich dzieci. Po kilku latach wakacje w górach Tytus spędzał już corocznie, a 1879 zaczął budować własny do w Zakopanem.
Ciekawym epizodem życia Tytusa Chałubińskiego była także epidemia cholery, kiedy to sam przenosił zarażonych i przygotowywał im posłania, ogrom potrzebnych na ten cel środków finansowych przekazał sam. Stał się bezpłatnym lekarzem Podhalan, a dzięki jego staraniom Zakopane zostało uznane za stację klimatyczną.

Wycieczki Tytusa Chałubińskiego rozmiłowały go w tatrzańskiej przyrodzie, padał i opisywał tamtejszą florę. To on rozpropagował w Polsce turystykę po naszych najwyższych górach.
Po śmierci w roku 1889, Tytus spoczął na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyku w Zakopanem.


Wyświetl większą mapę

A ulica Chałubińskiego...

- półkilometrową ulicę wytyczono jeszcze w 1871 roku pod imieniem carskiego namiestnika Teodora Berga, obecne imię nosi od 7 lutego 1917 r.
- od międzywojnia znajduje się tam Ministerstwo Komunikacji, szyny tramwajowe są tam od 1930 roku
- w pozostałych starych zabudowaniach miejsce swoje mają budynki Ministerstwa Obrony Narodowej, Dowództwa Pogranicza, Collegium Anatomicum Akademii Medycznej czy wojskowa przychodnia CePeLek, gdzie dawniej znajdowała się Warszawska Szkoła Pielęgniarek


Tu znajdziemy prace Tytusa Chałubińskiego
http://hint.org.pl/itd=n64


----------
Wcześniej w cyklu ULICE OCHOTY pisaliśmy o:
- Julianie Ursynie Niemcewiczu
- bł. Ładysławie z Gielniowa
- Józefie Szujskim
-Karolu Dickensie

Komentarze

  1. Tytus Chałubiński spoczywa na cmentarzy "Na Pęksowym Brzyzku" nie Brzyku.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz