Trzeci Dzień Irlandzki "Przy Baleya"Mówi się, że 17 marca 'wszyscy jesteśmy Irlandczykami'...
W Bibliotece "Przy Baleya" będziemy mogli nawet dzień wcześniej ;)
To już 3. Dzień Irlandzki przy Baleya, jednak Zielona Wyspa to temat niewyczerpany i za każdym razem Zieloną Wyspę przedstawić można w innym aspekcie.

Irlandczycy w ciągu dekady stworzyli w swoim kraju społeczeństwo multikulturowe, w którym co ósmy mieszkaniem jest imigrantem. Co przyciąga mieszkańców innych krajów do Irlandii? Czy tylko Irlandczycy potrafią zrozumieć przyjezdnych? Na czym polega fenomen mieszkańców tej niewielkie wyspy potrafiących ze spokojem podejść do każdej sytuacji, a narzekaniem na pogodę rozpocząć rozmowę na niemal każdy temat? Na czym polega fenomen miejsca, gdzie sportem narodowym są dyskusje przy piwie, a każdy osobiście zna Bono (lub przynajmniej jego listonosza bądź dostawcę mleka)?
O tym jacy tak naprawdę są Irlandczycy opowie Łukasz Stec, autor min. ksiązki pt. "Psychoanioł w Dublinie".

Dzień Świętego Patryka jest bardzo wazny dla Irlandczyków i wiąże się z nim wiele ciekawostek, jednak prócz "St. Patrick's Day" mieszkańcy Zielonej Wyspy obchodzą wiele innych świąt, które wynikają nie tylko z tradycji chrześcijańskiej, ale i tej starszej - pogańskiej. Jak wygląda Irlandzkie świętowanie, jakie korzenie mają te święta i ile w nich 'nowego', a ile 'starego'? Katarzyna Gawkowska współpracująca ze stowarzyszeniami Celtica, oraz ECHAS zabierze nas w wir historii, kultury i religii Zielonej Wyspy, nie zabraknie też wzmianek o znanych Irlandczykach.

W programie tradycyjny poczęstunek i dwie wystawy na temat Irlandii, jedna zorganizowana dzięki uprzejmości Ambasady Republiki Irlandii w RP, druga dzięki uprzejmości Panstwa Marty i Daniela Wieszczyckich, którzy udostepnili nam przepiękne zdjęcia Irlandii jakie mogli Państwo podziwiać w zeszłym roku.

16 marca – poniedziałek
godz. 17:00
Biblioteka "Przy Baleya"

ul. Baleya 9 

Komentarze