Spacer szlakiem Powstania

W sobotę, 20 września o godz. 11 zapraszamy na 3-godzinny spacer szlakiem Powstania Warszawskiego zorganizowany przez środowisko Żołnierzy AK IV Obwód Ochota oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział KORT (Klub Organizatorów Ruchu Turystycznego). Zbiórka na pl. Narutowicza, przy kościele św. Jakuba.

Dzieje Ochoty w czasie Powstania Warszawskiego pozostają nieco w tle losów Śródmieścia, Woli czy Starówki. Walki powstańcze nie trwały tu długo, ale to właśnie na Ochocie, na ul. Filtrowej gen. Antoni Chruściel „Monter” podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania. Symbolami walk 1944 roku w dzielnicy są Akademik przy pl. Narutowicza, budynek księży orionistów tzw. Antonin, przede wszystkim jednak dwie Reduty Kaliska i Wawelska.

Wśród mieszkańców Ochoty żyje też pamięć o miejscu masowych zbrodni - przedwojennym targowisku zwanym „Zieleniakiem” zamienionym na obóz przejściowy. O tragicznych losach ludności cywilnej Ochoty, stłoczonej niegdyś na placu targowiska zaświadcza jedna z pamiątkowych tablic i fragment zachowanego muru budynku administracyjnego właściciela „Zieleniaka”. To niepozorne miejsce, usytuowane na granicy kupieckich kramów i chodnika ginie nieco przytłoczone pomnikiem barykady września 1939. Odkryjemy je, jak wiele innych miejsc ludobójstwa na Ochocie, o których przewodnicy opowiedzą Państwu podczas spaceru.

Komentarze