Ulice Ochoty - NowickiegoMarian Nowicki pochodził z okolic Gostynina, urodził się tam w 1893 roku. Od wczesnych lat zaangażowany działacz, już w 1905 brał udział w strajku szkolnym. Był członkiem Związku Postępowo-Niepodległościowego, PPS-Frakcji Rewolucyjnej, PPS-Opozycji.
Kilkakrotnie za swą działalność aresztowany, w latach 1914-1917 więziony w twierdzy Orle. Uwolniony w czasie rewolucji lutowej, a od rewolucji październikowej pracował przez rok w Archiwum Rewolucji w Moskwie. Powrócił do kraju w 1918, brał udział w II powstaniu śląskim.

Przez całe dwudziestolecie międzywojenne czynnie działał w PPS jako członek Rady Naczelnej. Pełnił funkcję prezesa Warszawskiej Spółdzielni mieszkaniowej, od 1938 roku był radnym miasta, w czasie II wojny światowej aktywista socjalistycznej organizacji konspiracyjnej. Po wojnie odnalazł się jako działacz spółdzielczości mieszkaniowej, od 1956 roku członek Komisji Gospodarki i Budownictwa przy KC PZPR.


a ulica Nowickiego...
- jest w jednej części wewnętrzną drogą parku im. Zasława Malickiego, a częściowo pasem zieleni pomiędzy Sanocką a Żwirki i Wigury, w całości zamknięta dla ruchu innego niż pieszy
- zwolennicy dekomunizacji nazw ulic chcą przemianować Mariana Nowickiego na Macieja Nowickiego - architekta


W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Arturze Zawiszy
- Wincentym Rapackim
- Witoldzie Pogorzelskim

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: wiki + matematycy.interklasa.pl

Komentarze