Ulice Ochoty - Mierzejewskiego

Henryk Mierzejewski urodził się w 1881 roku w warszawskiej rodzinie o technicznych tradycjach. W wieku 12 lat miał dość poważny wypadek. Po powikłaniach i przeprowadzonych czterech operacjach Mierzejewski miał krótszą prawą nogę. Ukończył Szkołę Handlową Franciszka Laskusa, a potem studiował na Wydziale Mechanicznym Instytutu Politechnicznego w Warszawie. W czasie studiów zaangażował się w działalność lewicowej „Kuźnicy” zgromadzonej wokół Andrzeja Niemojewskiego.

Na początku 1905 Mierzejewski został aresztowany na jednym z wieców, ale szybko go zwolniono. W listopadzie tego samego roku złapano go ponownie, tym razem posiadał przy sobie ulotki i odezwy konspiracyjne. Wypuszczony po miesiącu, w krótkim czasie został skazany na trzyletnie zesłanie na Syberię. Z powodu słabego zdrowia skazanego, skrócono wyrok, a następnie zesłanie zmieniono na przymus opuszczenia kraju.

Mierzejewski wybrał belgijski Liege, gdzie mógł ukończyć studia na Wydziale Technicznym tamtejszego uniwersytetu. Pracował czynnie jako konstruktor, ale też jako tłumacz i autor książek o tematyce technicznej.

Jako jedna z pierwszych osób otrzymał tytuł profesorski na Politechnice Warszawskiej. Został też wybrany pierwszym prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich, do którego powstania sam doprowadził po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
Zmarł nagle w 1929 roku, spoczywa na Powązkach.

Tu możemy przeczytać „Metrologję techniczną” autorstwa Henryka Mierzejewskiego.W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Stanisławie Skarżyńskim
- Wacławie Sierpińskim
- Władysławie Okińskim

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: wiki

Komentarze