Ulice Ochoty - Baleya

\
Stefan Baley wychowany został w nauczycielskiej rodzinie, uczył się w tarnowskich szkołach do osiemnastego roku życia, po czym wyjechał na studia do Lwowa, aby na tamtejszym Uniwersytecie studiować filozofię i psychologię. Już w 1911 obronił doktorat z psychologii na podstawie pracy „O potrzebie rekonstrukcji pojęcia psychologicznej podstawy uczuć”. W kolejnych latach nauczał matematyki we Lwowie, kontynuował studia psychologiczne w Paryżu i Berlinie, aby powrócić w 1917 do Lwowa na medycynę. Stopień doktora medycyny zdobył w 1923 na Uniwersytecie Warszawskim.

Kierował Katedrą Psychologii Wychowawczej na UW. Stworzył ośrodek dydaktyczny w zakresie psychologii wychowawczej, a Koło Psychologów Szkolnych przekształcił w Związek Psychologów Praktyków. W czasie wojny zaangażowany był w tajne nauczanie, początkowo w Warszawie, później w Częstochowie. Cały czas pracował także jako lekarz w szpitalach psychiatrycznych i pediatrycznych. Stefan Baley odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Wyświetl większą mapę

a ulica Baleya...
- do wiosny 2005 w nazwie zespołu przystankowego przy Żwirki i Wigury widniał tajemniczy skrót ITN, oznaczał Instytut Technologii Nafty

----------
W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Sokratesie Starynkiewiczu
- Wojciechu Oczce
- Andrzeju Krzyckim

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: wiki + pl.geoview.info

Komentarze