Bałkańskie Święto Wina – Trifon Zarezan

Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, jest świętowane przez hodowców winorośli, karczmarzy oraz wszystkich miłośników wina. Obrządek tego święta polega napodcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę. Już od 10 lat organizowane jest w Warszawie to Bałkańskie święto przez Stojana Uzunova (Bułgara mieszkającego pod Warszawą i uprawiającego tam winorośl) oraz przez zespół Sarakina.
Plan imprezy:
- Stojan Uzunov opowiada o Święcie Wina Trifon Zarezan.
- Prezentacja obyczaju podcinania winorośli.
- Degustacja wina.
- Tańce bułgarskie z muzyką zespołu SARAKINA BALKAN BAND. Tańce poprowadzi Stojan Uzunov.
Z tańców bułgarskich będzie można zatańczyć takie jak: prawo horo, dajczowo horo, elenino horo, raczenica, makedonsko horo, kopanica.
Zespół SARAKINA BALKAN BAND to polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki tradycyjnej, klasycznej, jak i z elementami improwizacji jazzowej, przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. SARAKINA koncertuje od 1999 roku, a w swoim dorobku ma nagrane 4 płyty: Sarakina (2001), Junctions (2004), Fryderykata (2008) i Dance of fire (2012). Więcej na: sarakina.art.pl

14 lutego - piątek
godzina 19:00
Dom Kultury Rakowiec

wstęp 35 zł
dkrakowiec.wordpress.com

Komentarze