Ulice Ochoty - Ondraszka

Ondraszek – Pan Łysej Góry żył na Śląsku Cieszyńskim w latach 1680-1715, był synem wójta janowickiego. To był ciężki okres dla innowierców w Rzeczpospolitej, panowała powszechna nietolerancja i ksenofobia, a podstawową zasadę cuius regio, eius religio (czyje państwo, tego religia) wprowadzano nie tylko jezuickim słowem, ale i zbrojnie. Dlatego też w 1713 roku Janosik był sądzony jako kuruc – uczestnik powstania Rakoczego przede wszystkim jako innowierca i udział w antyaustriackim ruchu. Prawdopodobnie z tych samych powodów co Janosik, zbójować zaczął i Ondraszek. Najwidoczniej nie mógł się pogodzić z kapitulacją powstania i walczył dalej.
Zamordowany przez Juraszka obuchem ciupagi w kwietniu 1715 roku. Zabójca – członek bandy Ondraszka udał się do Cieszyna po nagrodę, gdzie sam został wtrącony do lochów. Zmarł po torturach.
W okresie kontrreformacji po zakończeniu wojny trzydziestoletniej nadal toczyła się na Śląsku wojna domowa. Katolicy, którzy znów byli silniejsi napadali na innowierców, rabowali ich domy, co było powszechnie tolerowane. Często więc napady zbójników miały charakter odwetowy. Norman Davies zaznacza, że tym okresie sprawy etniczne nie odgrywały roli, nie było narodu i państwa węgierskiego, słowackiego czy ukraińskiego - jedynie Cesarstwo, Rzeczpospolita i książęta siedmiogrodzcy.

Legendy o działaniach i skarbach Ondraszka znajdziemy tutaj: http://ondrasovo.tesinske-beskydy.cz/pl/gdzie_wszedzie_byl_ondraszek.html


Wyświetl większą mapę

a ulica Ondraszka...
- pod numerem 3 działa Fundacja SYNAPSIS


----------

W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Marianie Langiewiczu
- Antonio Solarim
- Walentym Skorochód-Majewskim

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty 

źródło: ondraszek.interwal.net

Komentarze