Dyskusyjny Klub Filmu Brytyjskiego - "Lawrence od Arabia"

Kolejne spoktanie w ramach cyklu Dyskusyjnego Klubu Filmu Brytyjskiego. Pomysłodawcą i przewodnikiem w cyklu jest Jan Darasz – Brytyjczyk o polskich korzeniach, historyk (absolwent Cambridge University), rysownik, przewodnik miejski Warszawy. Współtwórca potralu serwisu The Varsovian.Lawrence z Arabii – dramat przygodowy z 1962 roku w reżyserii Davida Leana oparty na autobiograficznej powieści Thomasa E. Lawrence'a pt. Siedem filarów mądrości, wydanej w 1922 roku.
Film opisuje doświadczenia T. E. Lawrence'a w Arabii podczas I wojny światowej, w szczególności związanych ze zdobyciem fortu Akaba oraz Damaszku (1918). Lawrence, brytyjski oficer (archeolog, naukowiec), dołącza do wojsk emira Fajsala, przywódcy arabskiego powstania skierowanego przeciwko Turkom. Po przebyciu pustyni wraz z niewielkim oddziałem wojska oraz udanym ataku na fort Akaba, zyskuje status bohatera wśród Arabów i Anglików. Angażuje się również w polityczne próby zjednoczenia plemion arabskich. Do najważniejszych wątków filmu zalicza się też konflikt wewnętrzny bohatera związany z poszukiwaniem własnej tożsamości oraz koniecznością wyboru - lojalności względem ojczystej Brytanii albo nowo poznanych wśród pustynnych plemion przyjaciół.
W rolę Lawrenca wcielił się Peter O’Toole. Kreacja uważana przez wielu za jedną z najznakomitszych w całej historii kina.
W filmie zobaczymy m.in. Alca Guinnessa jako księcia Fajsala, Omara Sharifa jako szarifa Ali Ibn Kharisha, Jacka Hawkinsa w roli generała Allenby, Anthony Quinna jako Auda abu Tayia.
Film nominowany w 1963 r. do 10-ciu Nagród Akademii, zdobył 7 statuetek, w tym nagrodę za najlepszy film. W 1963 r. America Film Institut umieścił obraz Lawrence of Arabia na liście 100 najważniejszych filmów stulecia.

Film nie posiada polskich napisów, trwa 128 min.

17 stycznia - piątek
godz. 18.00

Biblioteka "Przystanek Książka"
ul. Grójecka 42
bpochota.waw.pl

Komentarze