Ulice Ochoty - Langiewicza

Marian Langiewicz pochodził z Krotoszyna, gdzie przyszedł na świat w 1827 roku. Pobierał nauki w gimnazjum w Trzemesznie, studiował germanistykę we Wrocławiu, slawistykę w Pradze, matematykę i fizykę w Berlinie, dwukrotnie odbył ochotniczą służbę wojskową. W 1859 był już podporucznikiem armii pruskiej.
Rok później brał udział w wyprawie na Sycylię w armii Giuseppe Garibaldiego. Walczył tam w oddziale pododdziale Konstantego Ordona. Langiewicz bardzo był ceniony przez dowódców, szybko awansował. W 1861 roku organizował polską szkołę wojenną w Genui.

9 stycznia 1863 roku zjawił się w Warszawie wezwany przez Komitet Centralny Narodowy, aby przygotować powstanie. Otrzymał stopień popułkownika i dowództwo nad wojskami województwa sandomierskiego, którymi miał pokierować w uderzeniu na Warszawę. Zorganizował obóz w Wąchocku, który liczył 1400 ludzi, włączając w to jazdę i piechotę.
W lutym zwyciężył Rosjan w bitwie pod Słupią i krótko po tym w Małogoszczu. Wciąż wzmacniał swe oddziały zarówno liczebnie, jak i wyposażeniem zdobywanym w bitwach.

11 marca ogłosił się dyktatorem powstania. W niedługim czasie opuścił teren walk przedostając się do Galicji, gdzie natychmiast został aresztowany przez Austriaków. Więziony dwa lata, później na emigracji w Anglii, Szwajcarii i Turcji. Dożył swych dni w Konstantynopolu.


Wyświetl większą mapę

a ulica Langiewicza...
- wytyczona została w 1922 roku
- większość projektów zabudowy jest autorstwa znanych architektów: Antoniego Dyganta, Konstantego Jakimowicza i Mariana, Kontkiewicza; sam Dygant mieszkał pod numerem 13
- na Langiewicza mieszkali także: działacz PPS Stanisław Wojciechowski, Henryk Strasburger – minister skarbu w rządach II RP i na emigracji, działacz społeczny i znany marksista – Ludwik Krzywicki oraz jego synowa Irena Krzywicka, pisarka i tłumaczka
- wspomniana kamienica nr 13 mieściła w czasie Powstania Warszawskiego szpital polowy, gdzie najtragiczniejsze wydarzenie miało miejsce tam podczas Rzezi Ochoty, gdy żołnierze RONA zabili część rannych, a sanitariuszki zgwałcili
- bliźniacza willa nr 19/21 jest wpisana na listę zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

----------
W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Mikołaju Reyu
- Adolfie Pawińskim
- Józefie Mianowskim

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: wiki + polskieradio.pl

Komentarze