Dyskusyjny Klub Filmu Brytyjskiego - "Scrooge"

Kolejne spoktanie w ramach cyklu Dyskusyjnego Klubu Filmu Brytyjskiego. Pomysłodawcą i przewodnikiem w cyklu jest Jan Darasz – Brytyjczyk o polskich korzeniach, historyk (absolwent Cambridge University), rysownik, przewodnik miejski Warszawy. Współtwórca potralu serwisu The Varsovian.

"Scrooge" w reż. Rnalda Neame jest musicalową, jednocześnie jedną z najbardziej znanych adaptacji Opowieści Wigilijnej Charlesa Dickensa. W rolę tytułową Ebenezera Scroge wcielił się Albert Finney a postać Jacoba Marleya gra sam Sir Alec Guinness. Film nakręcono w Londynie.
Opowieść nawiązuje do Wigilii Bożego Narodzenia. Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scroogea, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Jest on samotnikiem, nie lubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win który wykuł sobie za życia. Ta wizyta ma uchronić Scroogea przed podobnym losem.
Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego.
Film otrzymał cztery nominacje do Academy Award – Oskara. Albert Finney, w 1971, zdobył nagrodę Złoty Glob dla najlepszego aktora w kategorii musical/komedia.

Film nie posiada polskich napisów, trwa 113 min.
13 grudnia - piątek
godz. 18.00
Biblioteka "Przystanek Książka"

ul. Grójecka 42
bpochota.waw.pl

Komentarze