Ulice Ochoty - Dantyszka




Jan Dantyszek urodził się 1 listopada 1485 roku w Gdańsku. Był najstarszy z licznego potomstwa gdańskiego piwowara Johannesa Flachsbindera. Jego dziadek pochodził z osiadłej na Prusach rodziny von Hofenów. Nazwisko Dantyszek to spolszczenie łacińskiego Dantiscus, czyli gdańszczanin. Sam Jan podpisywał się najczęściej jako Ioannes Dantiscus, spolszczone Dantyszek występuje w polskiej literaturze naukowej jako podstawowa forma, ale on z pewnością go nie używał, ponieważ pisał jedynie po niemiecku i po łacinie.

Dantyszek ukończył szkołę parafialną w Grudziądzu, studiował później na Uniwersytecie Gryfijskim i – z przerwami – na Akademii Krakowskiej, gdzie uzyskał bakalaureat. Już w 1500 roku rozpoczął swoją karierę na dworach. Był pisarzem u Jana Olbrachta, Jana Łaskiego i Aleksandra Jagiellończyka. Od tego ostatniego otrzymał w 1505 roku zasiłek na studia we Włoszech. Podróżował jednak nieco okrężną drogą przed Danię, Francję i Niemcy do Wenecji, skąd wyruszył drogą morską przez Korfu, Peloponez, Kretę Rodos i Cypr do Jaffy. Pielgrzymka do Ziemi Świętej zaprowadziła go aż do granic Arabii. Droga powrotna wiodła go przez Sycylię, Neapol, Kampanię i Rzym. Na dwór Zygmunta I powrócił w lutym 1507 roku. Przez kolejne kilka lat był posłem do miast pruskich. Po zjeździe preszbursko-wiedeńskim w 1515, gdzie został sekretarzem poselstwa polskiego rozwija karierę w dyplomacji.

Powrót na stałe do Polski nastąpił w 1532 rok. Lata w podróżach zaowocowały bardzo rozległymi kontaktami w renesansowej Europie. Lista znanych w chwili obecnej korespondentów Jana liczy około 650 nazwisk. Wśród nich znajdziemy na przykład Ferdynanda Corteza czy Erazma z Rotterdamu!

Dantyszek sprawował funkcje kościelne w Królestwie Pruskim, które obejmowały wtedy Pomorze Gdańskie, ziemię chełmińską i michałowską, Warmię, rejony Elbląga i Malborka. W związku z tym, że biskupstwo warmińskie dawało z urzędu przewodnictwo, a biskupstwo chełmińskie zastępstwo przewodniczącego Rady i Sejmu Pruskiego, był on najważniejszą osobą polityki Królestwa, to głównie on pośredniczył w kontaktach z dworem Zygmunta I.

Jan Dantyszek dożył swych dni w Lidzbarku Warmińskim, zmarł 27 października 1548 roku.


Wyświetl większą mapę

a ulica Dantyszka dziś...
- dwa lata temu o ulicy Dantyszka mówiła cała dzielnica http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,9800381,Zdesperowani_mieszkancy_walcza_z_piratami_drogowymi.html

----------
W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Tadeuszu Joteyce
- Ilji Miecznikowie
- Szymonie Zimorowicu

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: wiki + dantiscus.ibi.uw.edu.pl

Komentarze