Ulice Ochoty - Sokołowskiego „Grzymały”


Mieczysław Sokołowski urodził się w 1898 r. w Częstochowie, najbardziej znany pod psedonimem „Grzymała” (inne: „Ojciec”, „Pomian”, „Unikat”). Służył w 55. Poznańskim Pułku Piechoty w Lesznie, dowodził w 2 Pułku Piechoty KOP, w latach 1940-1941 więziony w Auschwitz.
W czasie Powstania Warszawskiego dowodził działaniami na Ochocie. Po nieudanej akcji w nocy po wybuchu powstania, nakazał opuszczenie miasta na południe od Warszawy. Dwa tygodnie później objął dowodzenie nad zgromadzonymi oddziałami z Ochoty, Mokotowa i VII Obwodu AK „Obroża” (działającego na terenach okalających miasto). W nocy 18/19 sierpnia tak sformowane oddziały zaatakowały Wilanów, celem było przebicie na Mokotów.
Podczas akcji został ciężko ranny, następnie dobity przez patrol sił okupacyjnych.


Wyświetl większą mapę

A ulica Sokołowskiego „Grzymały”...
- nazwę w obecnej formie otrzymała dopiero z uchwałą 8 listopada 2012, kiedy w ramach rewizji nazw dodano stopień otrzymany w AK, od tej pory pełna nazwa ulicy brzmi ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”, wcześniej od nadania nazwy 25 maja 1994 posługiwano się błędnym zapisem Mieczysława Grzymały-Sokołowskiego, jakby pseudonim był częścią nazwiska
- pod numerem 2 znajdziemy Halę Kopińską, o której można było się dowiedzieć na naszym spacerze po najbrzydszych miejscach na Ochocie jakie przeznaczenie miał w zamysłach jej budynek; kto z Państwa wiedział, że w planie był tam basen?

Na zdjęciu w relacji z naszego spaceru http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/2012/10/najbrzydsze-miejsca-na-ochocie-relacja.html widać jeszcze tabliczkę z błędnym zapisem nazwy ulicy, taką też znajdziemy na większości map.

----------
W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze
- Księciu Trojdenie
- Klementynie Hoffmanowej

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: http://www.1944.pl/historia/powstancze-biogramy/Mieczyslaw_Sokolowski_1

Komentarze