Ulice Ochoty - Hoffmanowej

Klementyna Hoffmanowa urodziła się jesienią 1798 roku jako trzecia córka państwa Tańskich, zubożałych po III rozbiorze Polski. Zajmowali się oni dzierżawioną wioską Wyczułki, natomiast mała Klementyna pozostawała pod opieką niańki.
Rozstała się z rodzicami w wieku trzech lat, gdy jej ojciec dostał posadę na dworze księcia Czartoryskiego, nasza bohaterka została zabrana do Izdebna, gdzie otrzymała wychowanie i wykształcenie na wzór francuski. Z rodzicami i siostrami widywała się latem. Po śmierci męża w 1817 roku, pani Tańska przeniosła się do Warszawy, zabierając z sobą córkę.
Młoda Klementyna pod wpływem matki, a także rozmów z jej częstymi gośćmi (Janem Woroniczem, Michałem Wyszkowskim), zaczęła zgłębiać literaturę polską, a w krótkim czasie sama podejmuje pierwsze próby pisarskie. Już w 1818 ukazała się pierwsza jej książka - „Pamiątka po dobrej matce”, która przynosi zaledwie 21-letniej autorce sporą popularność. Do 1824 roku ukazały się jeszcze „Powieści moralne dla dzieci”, „Amelia matką” i „Wiązanki Helenki”. W latach 1824-28, wydawała pierwsze w Polsce pismo o tematyce dziecięcej - „Rozrywki dla dzieci”.

Pisarka w 1829 wychodzi za historyka i publicystę – Karola Hoffmana. Za jego sprawą w ich domu odbywały się tajne spotkania patriotyczne. Mąż Klementyny wziął udział w powstaniu listopadowym, po którego upadku razem wyjeżdżają do Drezna, a później na stałe osiedlają się w Paryżu. Tam Hoffmanowa zakłada pensjonat dla polskich dziewcząt. Została nazwana później wielką matką polskiej emigracji.
Zmarła w Passy pod Paryżem 21 września 1845 wykończona przewlekłą chorobą.

Na stronach cyfrowej biblioteki narodowej możemy przeczytać „Dziennik Franciszki Krasińskiej...” http://polona.pl/dlibra/doccontent2?id=4206&dirids=3


Wyświetl większą mapę

A ulica Hoffmanowej...

- nazwa została nadana ulicy 27 września 1926 roku

----------
W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Ludwiku Pasteurze
Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze
- Księciu Trojdenie

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

Komentarze