Ulice Ochoty - Niemcewicza


Julian Ursyn Niemcewicz urodził się 16 lutego 1757 na Polesiu, a dokładniej we wsi Skoki, które obecnie znajdują się w granicach Białorusi. Był najstarszym z szesnaściorga dzieci.
Od młodych lat opiekował się nim Adam Czartoryski, który po ukończeniu przez młodego Juliana warszawskiego Korpusu Kadetów, uczynił go swym adiutantem. Niemcewicz u boku Czartoryskiego zwiedził Francję, Anglię i Włochy.

Julian Niemcewicz miał zaszczyt być posłem inflanckim na Sejm Wielki, był bardzo aktywnym członkiem Stronnictwa Patriotycznego, wraz z Hugonem Kołłątajem napisał projekt Konstytucji 3 Maja. Po zwycięstwie Targowicy emigrował do Niemiec. Był sekretarzem Tadeusza Kościuszki podczas insurekcji kościuszkowskiej. Został wzięty do niewoli po bitwie pod Maciejowicami i osadzony w Twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu.
Uwolniony został przez cara Pawła I wyjechał wraz z Kościuszką do Ameryki. Przebywał tam kilka lat i ożenił się z Amerykanką Zuzanną Livingston, przy ślubie zrzekając się jej majątku. W 1807 wrócił do kraju. Został kawalerem Orderu Świętego Stanisława, później przystąpił do Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego. W latach '20 XIXw. osiedlił się w swych dobrach w – wtedy jeszcze podwarszawskim – Ursynowie, wprowadził tam nowoczesne metody ogrodnictwa i bez reszty oddał się tam twórczości literackiej. Julian Niemcewicz chciał nazwać Ursynów Ameryką.
Po wybuchu powstania listopadowego, Niemcewicz wyjechał do Londynu, gdzie działał w misji dyplomatycznej. Kilka lat później trafił do Paryża, gdzie wspomagał swojego dawnego protektora – Adam Czartoryskiego. Zmarł 21 maja 1841 roku w Paryżu, pochowano go na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency.


Wyświetl większą mapę

A ulica Juliana Ursyna Niemcewicza?
Ulica nosi to imię od 5 lipca 1921 roku. Wcześniej była częścią Drogi Królewskiej, która prowadziła z Zamku Ujazdowskiego na Wolę. Jeszcze u progu XX w. był tam tylko jeden dom, cegielnia i tartak. Pierwsze kamienice stanęły dopiero w latach 20.
Na początku Powstania Warszawskiego w budynku z numerem 5 znajdował się sztab oddziałów Mieczysława „Grzymały” Sokołowskiego.
W kamienicy z numerem 3 nieprzerwanie od 1 września 2007 działa Filtry Cafe – lubimy!
Przy Niemcewicza znajdziemy też orientalna kawiarnię Szamsija.

Komentarze