Pierwszy Krok na Kaliskiej

Przy ul. Kaliskiej 15 od dwóch lat działa klub prowadzony przez Stowarzyszenie Pomocy Psychologicznej „Pierwszy krok”. Zostało one założone przez pedagogów i psychologów – rodziców, którzy chcieliby podzielić się swoja wiedzą z innymi rodzicami. Rozmawiamy z Karoliną Pajor, która od poniedziałku do czwartku zaprasza na zajęcia.


 - Karolino, zacznijmy może od podstawowej informacji, na czym polegają Twoje zajęcia?
Zajęcia na Kaliskiej są bezpłatnymi, ogólnorozwojowymi zajęciami dla maluszków do 4 roku życia. Spotykamy się o godzinie 9:00. Dzieci bawią się zabawkami, uczą się przebywać ze sobą, integrują się, a także uczą się już podstawowych zachowań społecznych, np. dzielenia się. Następnym etapem zajęć jest wspólny poczęstunek. Dzieci uczą się spożywać posiłek razem, przy stolikach, uczą się także pić z kubeczków. Po poczęstunku następują zajęcia zorganizowane, ogólnorozwojowe, które trwają pół godziny. W ich skład wchodzą m.in. zajęcia ruchowe, muzyczne i  plastyczne. Zwracamy uwagę, na to by przygotowane scenariusze spotkań zachęcały dzieci do uczestnictwa w nich, a także by oddziaływały na wszystkie zmysły maluchów.

 - Hmm... Zajęcia ogólnorozwojowe, picie z kubeczków? To czym Kaliska 15 różni się od innych miejsc?
Na pewno dużą swobodą uczestnictwa i wspaniałą atmosferą. Uczestnicy zajęć, zarówno Ci dorośli jak i dzieci – bo to należy podkreślić: zajęcia są dla dzieci z ich opiekunami (Kaliska 15 nie jest świetlica, ani żłobkiem) - odczuwają poczucie przynależności do grupy „Moje pierwsze Kroczki”. Poza tym podczas zajęć nikogo do niczego nie zmuszamy. Już w tak młodym wieku każde dziecko jest wyjątkowe i ma różne zainteresowania. Pragniemy dostosować zajęcia dla każdego, ukazać różnorodność zabaw (w tym także edukacyjnych), by każdy odszukał w nich „TO COŚ DLA SIEBIE”.

 - Jak zachęcić kogoś, kto wstydzi się przyjść?
Po prostu spróbować. Zapraszamy na wizytę wstępną, w której można podejrzeć zajęcia na żywo. Zabierając dziecko ze sobą, ono z pewnością zdecyduje, że tu powrócicie.

 - Wybacz pytanie, ale w te materii jeszcze jestem laikiem - co zajęcia dają dziecku?
Przede wszystkim, czego dzieci mogą wzajemnie się od siebie nauczyć? Otóż podstawy prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Nawet najlepszy edukator w domu nie nauczy małego dziecka tyle, co wspólna zabawa z innymi dziećmi. Maluszki podczas naszych zajęć stają się bardziej otwarte i samodzielne. Rozumieją, że można współpracować nie tylko z najbliższymi. Przebywanie ich ze sobą jest pierwszym krokiem do samodzielnego życia. Dzięki zajęciom maluchy uczą się okazywać emocje by być zrozumiałym dla środowiska. Zorganizowany czas prowadzącej zajęcia z dziećmi, to chwila pobudzenia wszystkich zmysłów maluchów. Zajęcia sensoryczne ukazują różnorodne techniki współpracy z dziećmi.

 - To jasne, ale co zajęcia dają rodzicowi?
Są górą pomysłów dla dorosłych, jak w ciekawy, atrakcyjny, pożyteczny sposób zorganizować czas dziecka. To także chwila relaksu, wymiany zdań i opinii między opiekunami oraz możliwość poznania wielu ciekawych osób, także nawiązania nowych przyjaźni.

 - Słyszałam, że Kaliska 15 jest także otwarta na wolontariuszy, czy macie jakieś specjalne wymagania?
Zachęcam wszystkich, którzy mają trochę wolnego czasu i zacięcie pedagogiczne, aby zajrzeli na nasze zajęcia i zobaczyli sami, czy się tutaj odnajdują. Wolontraiusze mogą pomagać w tworzeniu scenariuszy zajęć oraz nauczą się wiele o dzieciach – ich psychologii i funkcjonowaniu w tak młodym wieku.

*Zainteresowanych wolontariatem na Kaliskiej zapraszamy do kontaktu mailowego: wolontariat.ochota@gmail.com, lub pod numerem 606743302
* Zajęcia odbywają się m.in. w ramach projektu Moje Pierwsze Kroczki współfinansowanego z dotacji PO FIO 2011

Z Karoliną Pajor rozmawiała Agnieszka Matan

Aktualne informacje na temat tego co się dzieje w CCP Pierwszy Krok, można znaleźć na http://www.facebook.com/pages/CPP-Pierwszy-Krok/212605768796281


Komentarze