Piknik Cosmogolem

Piknik odbędzie się już 16 września na polanie przy rzeźbie Cosmogolema - na rogu Wawelskiej i Al. Niepodległości w godzinach 11.00 – 17.00.

Uczestnikami będą dzieci do 12 roku życia z rodzicami / opiekunami. Przestrzeń pikniku zostanie podzielona na strefy: rodziny, bezpieczeństwa, nauki, informacji, równości i zabawy, w których dzieci i ich rodzice poprzez wspólną zabawę będą zapoznawać się z prawami najmłodszych.

Zaplanowano szereg atrakcji: gry sportowe, naukę tańca, tworzenie biżuterii, zapoznanie się z podstawowymi zwrotami w językach obcych oraz języku migowym, występ teatrzyku interaktywnego oraz pokaz i naukę udzielania pierwszej pomocy.

W strefie bezpieczeństwa znajdować się będzie stoisko programu Sieciaki.pl prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje, gdzie dzieci i opiekunowie będą mogli dowiedzieć się o zagrożeniach dla dzieci w sieci oraz sposobów na ich unikanie.

CosmoGolem to symbol praw dziecka. Jest reprezentantem zaufania, pomagacza i wybawcy najmłodszych. Stołeczny Golem powstał z myślą o dzieciach, które potrzebują pomocy, nadziei i odwagi.



Opiekuje się dziecięcymi marzeniami – w jego sercu znajduje się okienko, poprzez które można wrzucać do środka spisane na kartkach życzenia, postanowienia i marzenia. Nikt ich stamtąd nie wyjmie, pozostaną pod opieką Golema.

Wrzuć marzenia do serca Golema!
1. Spisz na kartce swoje marzenia, prośby lub postanowienia
2. Wrzuć kartkę do serca Golema – teraz Twoje sekrety są pod jego opieką!

Warszawski CosmoGolem to 13. taka rzeźba na świecie.

Do tej pory projekty CosmoGolem zostały stworzone m.in. w Antwerpii, Bombaju, Brugii, Brukseli, Tilburgu i Leuven. Na realizację oczekują konstrukcje w Pakistanie, Chinach, Namibii oraz Nikaragui.

CosmoGolem to także obiekt sztuki nowoczesnej. Autorem projektu CosmoGolem jest belgijski artysta – Koen Vanmechelen. W swojej twórczości wykorzystuje rzeźbę, malarstwo, fotografię; projektuje szkło i instalacje artystyczne. Jego prace nawiązują do współczesnej nauki, filozofii i etyki.

Ideę Golema Vanmechelen zaczerpnął z legendy o glinianym Homunkulusie – rzeźby, którą rabin Jehuda Löw stworzył w Pradze w XVI wieku. Już wtedy była symbolem pomocy i ochrony dla Żydów przebywających w tamtejszym getcie.

Organizator imprezy

Fundacja Dzieci Niczyje, która istnieje od 1991 roku, jest największą polską organizacją pozarządową zajmującą się ochroną dzieci przed krzywdzeniem oraz pomocą dzieciom – ofiarom przemocy i wykorzystywania, a także ich rodzinom i opiekunom. www.fdn.pl.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, uruchomiony przez Fundację Dzieci Niczyje, to pierwszy ogólnopolski i bezpłatny telefon, który służy najmłodszym potrzebującym wsparcia i ochrony. 116 111 działa codziennie od 12.00 do 20.00 i obsługiwany jest przez psychologów i pedagogów, którzy wysłuchują młodych ludzi, rozmawiają o ich problemach i udzielają wsparcia.Linii telefonicznej 116 111 towarzyszy strona internetowa www.116111.pl, która umożliwia zadawanie anonimowych pytań online przez całą dobę. Przez 3 lata działania w 116 111 zostało odebranych ponad 450000 połączeń i 11000 maili.


źródło: polemokotowskie.pl

Komentarze