Weekendy majowe przy Barskiej


Dzięki współpracy z fundacją „Na podwórku” i stowarzyszenia „Front sztuki”, położona tuż obok Hali Kopińskiej Willa na Barskiej, przynamniej przez trzy majowe weekendy zostanie otwarta dla wszystkich. Odbędzie się w niej wystawa prac młodych artystów. Przewidzianych jest także dużo atrakcji dodatkowych: pokazy filmów, plenerowy bufet, koncerty, tańce...
Kulminacyjnym elementem programu będzie Noc Muzeów w sobotę 19 maja, do której Willa została zgłoszona po raz pierwszy. Cykl zwieńczy aukcja obrazów planowana na niedzielę 27 maja.



Znajdującą się przy Barskiej 29 Willę, pod koniec lat 40tych, według własnego pomysłu i projektu wybudował mój dziadek, Antoni Moniuszko - prawnik, filozof, matematyk i artysta (przede wszystkim malarz, ale także rzeźbiarz), wreszcie przedsiębiorca. Wraz z żoną Ireną, śpiewaczką Chóru Polskiego Radia i Chóru Filharmonii Narodowej, stworzyli dom, który przez lata był miejscem rozwijania towarzyskich, artystycznych i intelektualnych pasji właścicieli oraz centrum ich życia rodzinnego.
Kulturalnym ośrodkiem domu miała stać się przestrzenna piwnica, której oryginalny i fantazyjny projekt zachwycał niemal każdego gościa, a której istnienia trudno by się domyśleć patrząc z zewnątrz na pozornie nieskomplikowaną bryłę domu. Znalazło się w niej miejsce m.in. na mini-salę koncertową, galerię i dobudowaną w latach 70tych pracownię malarską. Odbywały się tu regularnie seminaria naukowe i przyjęcia. Bywali tu intelektualiści i artyści, m.in. prof. Jerzy Pelc, Władysław Hasior, prof. Zofia Rosińska, Tadeusz Brzozowski, Andrzej Markowski, Witold Rowicki, Stefan Kisielewski, Jerzy Waldorff, czy Krzysztof Penderecki.

W ostatnich latach wraz z bratem przeprowadziliśmy gruntowna renowację i modernizację budynku. Naszym nadrzędnym celem było, aby przestrzeń nic nie straciła ze swojego dawnego klimatu, ale jednocześnie zyskała na funkcjonalności, m.in. przystosowana została do potrzeb cateringu oraz na cele ekspozycyjne. Mimo iż budynek przede wszystkim pełni funkcje domu mieszkalnego, pomieszczenia piwnicy coraz częściej są udostępniane na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Willa jest idealnym miejscem na małą galerię, wernisaże, wystawy tematyczne, pokazy filmów i fotografii, dyskusje, nastrojowe koncerty, kabarety, wieczory literackie, targi, aukcje, imprezy charytatywne, szkolenia, seminaria, sympozja, imprezy rodzinne...

Inicjatywa „weekendów majowych” zaproponowana przez Jakuba i Jadwigę Chojeckich, reprezentujących wraz z Pawłem Jurkiewiczem Fundację „Na podwórku” wpisuje się w te ramy. Przynajmniej przez trzy weekendy majowe Willa stanie się domem otwartym, nawiązujący tym samym nieco do swojej historii. Przez cały ten czas będą prezentowane obrazy młodych artystów, będzie można zjeść, napić się, posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć projekcje filmów, porozmawiać z artystami i poznać ciekawych ludzi, a wieczorami także potańczyć. Dodatkowo gościom zostanie udostępniony 200-metrowy ogródek, czyniąc z Willi doskonałe miejsce na weekendowy rodzinny piknik.
Wraz z organizatorami serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Willi, która otwarta będzie do końca maja w piątki wieczorem (koncerty lub imprezy muzyczno-taneczne), w soboty do późnego wieczora i w niedziele.

Program imprez aktualizowany jest regularnie na profilu facebookowym 
http://www.facebook.com/events/303607646386918/305714319509584/

Autor: Grzegorz Darkiewicz-Moniuszko

Komentarze