Spaceruj z OCHOTĄ - relacja z październikowego spaceru
Przedstawiamy relację z październikowego spaceru, organizowanego w ramach cyklu 'Spaceruj z OCHOTĄ' i jednocześnie zapraszamy na spacer listopadowy (20XI niedziela; godzina 13.00), który poprowadzi Robert Biedroń wspólnie z Wojciechem Szotem.
facebook.com/event.php?eid=185094188243520
Start –Tarczyńska 11
Wczesnojesiennym, dość chłodnym popołudniem spotkaliśmy się na Tarczyńskiej i wyruszyliśmy na spacer szlakiem artystów, literatów i innych sławnych postaci, które niegdyś mieszkały w Koloniach Staszica i Lubeckiego.
Filtrowa 75
Tu, na rogu Filtrowej i Raszyńskiej po I wojnie światowej zamieszkał Karol Irzykowski (1873-1944), recenzent teatralny, felietonista Prosto z Mostu, ale też członek PPS. Kamienicę spalona została przez oddziały RONA podczas II wojny światowej.
Zimorowicza 4
Kolejnym punktem na trasie spaceru była kamienica, w której zamieszkiwał Jan Parandowski (1895-1978) – tłumacz, eseista, ale przede wszystkim badacz i znawca antyku. To za sprawą jego „Mitologii” wiemy kim był Ikar i na czym polegały Syzyfowe wysiłki.
Zimorowicza 2
Pod sąsiadującym numerem „4” znaleźliśmy dawny dom Teodora Parnickiego (1908-1988), autora „Beatrycze” i „Srebrnych orłów”.
Filtrowa 46
To miejsce, na które powinni zwrócić uwagę w szczególności miłośnicy teatru, bo właśnie tu mieszkał Jan Lorentowicz (1868–1940), który na początku lat dwudziestych kierował Teatrami Miejskimi. Warto również dodać, że był pierwszym prezesem polskiego Pen Clubu.
Prokuratorska 11
Stąd właśnie wyruszał na spacer poranny Ryszard Kapuściński (1932-2007), autor „Lapidarium V”, „Cesarza”, „Imperium”, felietonista, reporter, podróżnik. Tuż po wojnie rodzina Kapuścińskiego mieszkała w domku fińskim przy Wawelskiej.
Sędziowska 2
Pod tym adresem ukrywał się Władysław Szpilman (1911-2000) po ucieczce z getta. Wspomagany przez oficera niemieckiego Wilma Hosenfelda, przetrwał tu zimę. Był znakomitym kompozytorem i pianistą, przez wiele lat współpracował Polskim Radiem. Grał w ostatniej audycji na żywo przed tym jak bomby spadły na elektrownię i radio zamilkło.
Komentarze
Prześlij komentarz