IV Piknik Geologiczny


W niedzielę między godziną 11 a 16 na Wydziale Geologii UW (Żwirki i Wigury 93) odbędzie się IV Piknik Geologiczny.
Impreza skierowana jest do dzieci w wieku od 3 do 12 lat, ale zapewne również starsi będą mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy :)

W programie:

- Laboratorium Młodego Geologa – w jaki sposób powstają sztuczne kryształy i jak można je wyhodować we własnym domowym laboratorium. Jakie związki najłatwiej tworzą kolorowe kryształy. Co można zaobserwować w naszej kuchni i co z tym wspólnego ma chemia. Jak geolodzy posługują się chemią na co dzień i do czego ona jest konieczna. Te i inne wiadomości będą przedstawione w formie prostych doświadczeń wykonywanych przez same dzieci.

- Ropa i gaz – prawdy i mity – skąd bierze się ropa naftowa, kto wyprodukował naftę i jakie jeszcze produkty można otrzymać z ropy. Do czego wykorzystywana jest ropa naftowa we współczesnym świecie i czy może nam jej zabraknąć ( w programie pokaz rafinacji ropy naftowej). Czy gaz łupkowy to spełnienie marzeń o własnych źródłach energii.

- „Ogrowa” Ziemia – z jakich skał składają się poszczególne warstwy Ziemi, czym one się różnią i jak je rozpoznać. Czy powiększone są takie same. Nauka rozpoznawania podstawowych skał i oglądanie ich pod mikroskopem.

- Warszawa z kamienia - z jakich skał zbudowane są niektóre obiekty w naszej Stolicy. Czy Polskie skały są ładne i czy warto je wykorzystywać jako element architektoniczny (zdjęcia prezentujące wybrane obiekty w stolicy i skały które zostały wykorzystane do tego celu).

- Pradawni artyści – w jaki sposób ludzie malowali, gdy nie było jeszcze farb i kredek. Jakie surowce naturalne były wykorzystywane do tego celu i gdzie są najładniejsze malowidła naskalne (wykonanie rysunków naskalnych).

- Lina życia – co to jest czas geologiczny, jak go mierzymy, jakie organizmy żyły w poszczególnych epokach geologicznych – konkurs rysunkowy dla małych i dużych.

- Świat sprzed milionów lat – jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię przed milionami lat, o czym mówią nam skamieniałości i jak one powstają (wykonanie odcisków skamieniałości w masie solnej).

- Mikroświat zaklęty w kamieniu (gościnnie pracownicy PIG) – jakie organizmy niewidoczne gołym okiem kryją się w skale i dlaczego są takie ważne.

- Codzienna Geologia – z czego wykonywane są kubki, talerze i inne przedmioty codziennego użytku. Co to są iły ceramiczne i do czego służą – warsztaty garncarskie (praca na kołach garncarskich, wykonywanie prostych przedmiotów użytkowych z gliny).

- Wulkaniczna stacja DaVinci Learning– dlaczego wybuchają wulkany i czy w Polsce można je zobaczyć. Pokaz wybuchu wulkanu.

- Nie wszystko złoto co się świeci – Czy w Polsce występuje złoto, jakimi sposobami można je odzyskać. W jaki sposób płucze się złoto i czy każdy to potrafi.

- Polski jantar – skąd wziął się bursztyn i gdzie występuje w Polsce. Do czego służył na przestrzeni wieków i co dziś z niego wykonujemy. Poszukiwanie bursztynów na mini plaży.

- Wielobój Geologiczny – konkursy i zabawy o tematyce geologiczno – przyrodniczej.

- Konkurs rodzinny o tematyce geologicznej

źródło: festiwalnauki.edu.pl

Komentarze