XIV Festiwal Nauki

Dziś rozpoczyna się XIV Festiwal Nauki. Oferta festiwalowa jest jak zawsze bardzo bogata. Ze szczegółami możecie zapoznać się TUTAJ.
My przygotowaliśmy dla Was spis wydarzeń, które będą odbywały się na Ochocie :)
Szczególnie warto zwrócić uwagę na ochocką grę miejską POCZUJ NAUKOWĄ OCHOTĘ.


Polecamy również Internetową Gazetę Festiwalu supermozg.gazeta.pl

A tak było na Festiwalu w zeszłym roku...




KLUBY MŁODZIEŻOWE

Instytut Matematyczny PAN
ul. Śniadeckich 8

- Kryptografia kwantowa, czyli o bezpiecznym szyfrowaniu. – G. Pietrzkowski, 23 IX godz. 15:30, W
- Co to jest podstawowy algorytm szyfrowania wykorzystujący efekty fizyczne występujące na poziomie kwantowym? Pokażemy, dlaczego takie szyfrowanie jest istotnie bezpieczniejsze od szyfrowania klasycznego (np. algorytmu RSA)?.

Instytut Matematyczny PAN; Instytut Badań Systemowych PAN i Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
ul. Śniadeckich 8 sala 322

- Kryptograficzne techniki dzielenia sekretów, czyli jak uniknąć przypadkowego rozpoczęcia III wojny światowej – K. Kulesza z zespołem, 21 IX godz. 16, W, P
- Co to jest dzielenie sekretów? Jak podzielić sekret na 4 części tak, aby każde 3 jego części dawały całość? Objaśnienie, dlaczego metody dzielenia sekretu są tak ważne w dzisiejszym świecie.
- Jak łamie się szyfry – omówienie na przykładzie maszyny rotorowej Enigma – K. Kulesza z zespołem, 22 IX godz. 15.30, P, W, od 13 lat
- Podstawy działania Enigmy i pokaz symulacji jej działania. Przedstawimy wybrane metody złamania Enigmy i powiemy, jakie wnioski z tej historii są ciągle aktualne dla współczesnych systemów ochrony informacji.

Wydział Chemii UW
ul. Pasteura 1

- Co kryją zioła ? – A. Zawadzka, 21 IX godz. 15.30, W, od 16 lat
Składniki znanych i całkiem nieznanych ziół stosowanych nie tylko w lecznictwie. Roślinne substancje lecznicze stosowane wczoraj i dziś.
- Komputerowe wspomaganie projektowania leków – S. Filipek, 22 IX godz. 15.30, W, od 16 lat
Do projektowania leków wykorzystuje się coraz powszechniej komputery. Przedstawimy skrótowo obecnie stosowane metody projektowania, krytyczną ocenę ich przydatności i przykłady ich użycia dla wybranych leków

Wydział Biologii UW
ul. Miecznikowa 1

- Rośliny inwazyjne jako zagrożenie dla bioróżnorodności – A. Szakiel, 21 IX godz.16, W
Rok 2010 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej. Jednym z czynników zagrażających bioróżnorodności są rośliny inwazyjne. Dlaczego niektóre rośliny przekształcają się w niebezpiecznych kolonizatorów?
- Czy DNA zastąpi komputery? – T. Ishikawa, 21 IX godz.17, W, od 16 lat
Nawet najbardziej wydajne komputery nie mogą wykonać pewnych obliczeń. Jakie to są obliczenia i do czego mogą przydać się "biokomputery"?
- Problem pasożytów jelitowych u psów zaprzęgowych w Polsce – A. Bajer, 21 IX godz. 18,W, od 18 lat
Sport psich zaprzęgów w Polsce a problemy zdrowotne psów.
Główni winowajcy (nicienie: Uncinaria, Toxocara, Trichuris; pierwotniaki: Cryptosporidium, Giardia) i tajemnice ich sukcesu.
- Pasożyty na naszym stole – czym można się zarazić, pijąc wodę z fontanny lub jedząc tort z bitą śmietaną? – A. Bajer, 23 IX godz.16, W, od 16 lat
Najczęstsze drogi transmisji – jak pasożyty trafiają na nasz stół?
Nasi bohaterowie (Cryptosporidium, Giardia, Trichinella, Toxoplasma, bąblowiec i Cyclospora) i tajemnice ich sukcesu.
Współczesne badania nad komórkami macierzystymi
- Blaski i cienie komórek macierzystych – M. A. Ciemerych-Litwinienko, 22IX godz.16,W, od 16 lat
Komórki macierzyste budzą nadzieje wiążące się z możliwością ich wykorzystania w medycynie oraz obawy związane z brakiem kontroli nad ich przekształcaniem w wybrane tkanki. Wykład przybliży sposoby uzyskiwania i wykorzystania komórek macierzystych.
- Od degeneracji do rekonstrukcji – tajemnice regeneracji mięśni szkieletowych. – I. Grabowska, 22 IX godz. 17, W, od 16 lat
Regeneracja to proces prowadzący do odbudowy prawidłowej struktury mięśni szkieletowych po uszkodzeniu mechanicznym lub wynikającym z miopatii. Zostaną zaprezentowane najnowsze doniesienia naukowe o regeneracji mięśni i badaniach tego procesu.
Bioinżynieria i inżynieria biologiczna – J. Szabłowski, 23 IX godz. 17, W, od 16 lat
Wybór najciekawszych przykładow badań i ich wykorzystania w medycynie i przemyśle, mi.in. nanostruktury z DNA, inteligentnych leków, biosensorów, sztucznych organów.
Inżynieria białek – jak zrobić własne enzymy – J. Szabłowski, 23 IX godz. 18, W,od 16 lat
Inżnieria białek to dziedzina pozwalająca na zaprojektowanie białka niewystepującego w naturze. Zaprezentowane przykłady będą dotyczyć nowych metod obrazowania i produkcji enzymów stworzonych w procesie ewolucji i modelowania komputerowego.

Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego
ul. Pasteura 3

- Dynamika mitochondriów – J. Szczepanowska, 20 IX godz. 16, W, od16 lat
Mitochondria są odpowiedzialne za dostarczanie energii komórce, ale także za utrzymywanie homeostazy wapniowej, apoptozę]czy termogenezę. Coraz większa liczba chorób jest związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem mitochondriów.
- Cykl komórkowy – E. Sikora, 21 IX godz.16, W, od 16 lat
Podziały komórek somatycznych zachodzą w trakcie cyklu komórkowego, który zmienia się w cyklu życiowym. Dlaczego komórki macierzyste i nowotworowe dzielą się, a stare nie? Czy przez cykl komórkowy można zmieniać cykl życiowy i zapobiegać starości?
- Tajniki budowy komórki – E. Wyroba, R. Bartosiewicz, H. Bilski, 22 IX godz.15, P, W, od16 lat
Olbrzymi postęp w biologii i medycynie zawdzięczamy rewolucji w naszych zdolnościach poznawczych – pod mikroskopem elektronowym można zobaczyć mitochondria produkujące energię w każdej żywej komórce czy rybosomy, w których zachodzi biosynteza białka
- Od krewetki do człowieka: życie społeczne kręgowców i bezkręgowców –E. J. Godzińska, 23 IX godz. 16, W, od 16 lat
Celem wykładu jest przedstawienie olbrzymiej różnorodności zachowań społecznych obserwowanych w świecie zwierząt oraz zilustrowanie, czy i w jaki sposób badania tych zagadnień mogą się przyczynić do lepszego zrozumienia zachowań społecznych ludzi.


KLUBY

Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW
ul. Banacha 2

- Czy można usłyszeć kształt bębna? – P. Strzelecki, 20 IX godz. 17, W, od 16 lat
Czy można na podstawie samego dźwięku rozstrzygnąć, jaki kształt ma bęben – opowiemy o słynnym problemie postawionym przez Marka Kaca.
- Czy można udowodnić, że matematyka jest niesprzeczna? – W. Bartol, 21 IX godz. 17 , W, od 16 lat
Jednym z marzeń Davida Hilberta był ścisły i formalny dowód niesprzeczności matematyki – opowiemy o tym, co z tym marzeniem zrobił Kurt Gödel.
- Czy można zmierzyć objętość dowolnego zbioru? – W. Sadowski, 22 IX godz. 17, W, od 16 lat
Wydaje się, że każdy zbiór w przestrzeni ma jakąś objętość. Czy rzeczywiście jest to prawda?
- Czy można dokonać kwadratury koła? – M. Kordos, 23 IX godz. 17, W, od 16 lat
Starożytni Grecy uważali, że w matematyce jest najwyższa mądrość, bo obowiązują w niej sztywne reguły postępowania. Szybko jednak pojawił się dylemat, jakie dokłądnie reguły powinny obowiązywać w konstrukcjach geometrycznych.
- Czy komputer może czytać ze zrozumieniem? – W. Jaworski, 24 IX godz. 17, W, od 16 lat
Zobaczymy w jaki sposób komputer może wydobywac informacje z tekstu, jeśli dysponuje znajomoscią gramatyki języka polskiego oraz wiedzą o dziedzinie, której ten tekst dotyczy
Internetowy Turniej Programów Walczących – Koło Naukowe Informatyków, konkurs
Informacje od 1 września pod adresem :www.mimuw.edu.pl/~itpw

Instytut Matematyczny PAN; Instytut Badań Systemowych PAN; Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania
ul. Śniadeckich 8

- Analiza ruchu w sieciach, czyli jak zdobywać informacje siedząc i patrząc. – R. Weydmann z zespołem, 21 IX godz. 18, W
Nawet najlepszy szyfr nie chroni wszystkich informacji. Co można wyczytać z zachowania porozumiewających się osób? Jak wykorzystywać analizę ruchu i czy można się przed nią chronić?
- Jak zarobić w virtualu – matematyka i ekonomia wirtualnych światów – P. Hołobut z zespołem, 22 IX godz. 18, W
W jaki sposób powstają “wirtualne światy” w internecie? Postaramy się odpowiedzieć, czym różnią się one od świata rzeczywistego, w jaki sposób mogą oddziaływać na rzeczywistość i vice versa.
- Alan Turing, czyli o myślących komputerach – R. Weydmann z zespołem, 23 IX godz. 18, W
Czy komputery będą mogły kiedykolwiek myśleć tak jak ludzie? Alan Turing – ojciec współczesnej informatyki – jako jeden z pierwszych zaczął zadawać tego typi pytania. Opowiedziemy o wybranych z jego rezultatów i ich aktualności po dziś dzień.
SISSA Italy

Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW
ul. Pasteura 5A

- Fizyka jądrowa - przeszłość, teraźniejszość i przyszłość – J. Srebrny, K. Wrzosek-Lipska, K. Hadyńska-Klęk, 20 IX godz. 17, W, Wy.
Swobodna rozmowa na temat fizyki jądrowej w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości – historia promieniotwórczości, współczesne badania oraz drogi rozwoju technologii jądrowych.
- Energetyka jądowa - czym fascynuje a czym niepokoi? – L. Pieńkowski, K. Hadyńska-Klęk, 22 IX godz. 17, W, Wy
Swobodna rozmowa zapozna gości z tematyką energetyki jądrowej - chcielibyśmy rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące energetyki jądrowej w Polsce.
- Fizyka jądrowa w medycynie - radiofarmaceutyki, PET i terapia hadronowa – J. Jastrzębski, 21 IX godz. 17, W, Wy
Dodatkowych informacji udziela mgr Katarzyna Hadyńska-Klęk pod numerem tel. 022-55-46-204
Problematyka współpracy fizyki jądrowej z medycyną – czym są radiofarmaceutyki, PET i terapia hadronowa. Na pytania na temat rozwoju w Polsce metod fizyki jądrowej w medycynie odpowiedzą fizycy z ŚLCJ UW.

Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego
ul. Pasteura 3

- Co widzi mózg? – A. Wróbel, 20 IX godz. 18, W, od 16 lat
Czy powiedzenie "widzę na własne oczy" to dowód prawdy? Zadaniem mózgu jest przystosowanie się do środowiska, a nie jego obiektywne poznanie. Wiele złudzeń zmysłowych uświadamia, że widzimy jedynie istotną dla przeżycia część rzeczywistości.
Czy możemy uchronić się przed padaczką? – K. Łukasiuk, 21 IX godz. 18, W, od 16 lat
Padaczka to choroba neurologiczna, genetyczna lub będąca wynikiem szkodliwego bodżca. Poznamy epidemiologię padaczki, zmiany zachodzące w mózgu po urazie i badania dotyczące możliwości zapobiegania padaczce pourazowej.
Zobaczyć myśl: zastosowania metod neuroobrazowania w psychologii – A. Grabowska, 22 IX godz. 18, W, od 16 lat
Metody neuroobrazowania pokazują budowę mózgu, ale także co się w nim dzieje, gdy człowiek wykonuje określone operacje umysłowe. Można lepiej diagnozować zaburzenia oraz rozumieć, na czym polegają trudności pacjentów z dysfunkcjami mózgowymi.
Fizjologia snu – W.Szelenberger ( Katedra i Klinika Psychiatryczna WUM), 23 IX godz. 18, W, od 16 lat
Poznamy definicję snu, badania neuroobrazowe i elektrofizjologiczne nad reorganizacją czynności mózgu we śnie, anatomiczne podłoże snu, regulację ilości i pory snu, następstwa niedoboru snu, biologiczne zadania snu.

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN
ul. Pawińskiego 5

Wieczory medyczne obejmują trzy wykłady i dotyczą chorób neurodegeneracyjnych i metabolicznych zwiazanych z procesem starzenia się oraz medycznych aspektów dopingu w sporcie.
- Stwardnienie rozsiane – B. Patzer, 20 IX godz. 18, W, od 18 lat
- Demencja i depresja - czyli wszystkich nas to czeka – T. Gabryelewicz, 21 IX godz. 18, W, od 18 lat
- Problem dopingu w sporcie – A. Pokrywka, 22 IX godz. 18, W, od 18 lat

Wydział Farmaceutyczny WUM
ul.Banacha 1

- „Odchudzające mleko”, „antynowotworowy ser”, „przeciwmiażdżycowe masło” –czy to możliwe? – A. Białek, 20 IX godz. 17, W
Sprzężone dieny kwasu linolowego (CLA) występują naturalnie w żywności. Czy ich obecność w diecie może zmniejszać ryzyko wielu chorób trapiących naszą populację?
- Plazmidy bakterii – narzędzia biotechnologii farmaceutycznej – B. J. Starościak, R. Wolinowska, P. Celejewski-Marciniak, 20 IX godz. 18.30, W
Plazmidy bakterii i uzyskane z nich wektory są jednym z podstawowych narzędzi inżynierii genetycznej i nowoczesnej biotechnologii. Omówimy poszukiwanie i otrzymywanie nowych plazmidów-wektorów i ich zastosowanie w biotechnologii farmaceutycznej.


WIECZÓR Z NAUKĄ

Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW
ul. Pasteura 5A

- Radioaktywane materiały - naturalne składniki Ziemi – P. J. Napiorkowski, K. Hadyńska-Klęk, 24 IX od godz. 18, P, Wy, Wys, K, od 10 lat
Zbadamy źródła promieniotwórczości pochodzenia naturalnego i wytwarzane sztucznie. Przewidziane są: udział w prawdziwym pomiarze na układzie EAGLE, wycieczki po laboratorium, kawiarenka naukowa, prezentacja prac laureatów konkursu EUREKA.


DLA NAJMŁODSZYCH

Wydział Geologii UW
al. Żwirki i Wigury 93

Piknik Geologiczny – organizator: A. Marcinowska, 26 IX godz. 11- 16, 3-13 lat
Po raz trzeci zapraszamy do zabawy z geologią i nie tylko.
· Laboratorium Młodego Geologa – w jaki sposób powstają sztuczne kryształy i jak można wyhodować je we własnym małym laboratorium. Jaki związki najłatwiej tworzą takie kryształy. Co można zaobserwować w naszej kuchni i co z tym wspólnego ma chemia. Jak geolodzy posługują się chemią na co dzień i do czego ona jest konieczna. Te i inne wiadomości będą przedstawione w formie prostych doświadczeń wykonywanych przez same dzieci.
· Co rodzice leją do baku – skąd bierze się ropa naftowa, kto wynalazł naftę i jakie jeszcze produkty można otrzymać z ropy. Do czego wykorzystywana jest we współczesnym świecie i czy może nam jej zabraknąć ( w programie pokaz rafinacji ropy naftowej).
· Ziemia jak ogr – z jakich skał składają się poszczególne warstwy Ziemi, czym one się różnią, jak je rozpoznać i czy to samo widać pod mikroskopem.
· Warszawa z kamienia - z jakich skał zbudowane są obiekty w naszej Stolicy. Czy Polskie kamienie są ładne i czy warto je wykorzystywać jako element architektoniczny (zdjęcia prezentujące wybrane obiekty w stolicy i skały które zostały wykorzystane do tego celu).
· Pradawni artyści – w jaki sposób ludzie malowali, gdy nie było jeszcze farb i kredek. Jakie surowce naturalne były wykorzystywane do tego celu i gdzie są najładniejsze malowidła naskalne (wykonanie rysunków naskalnych).
· Lina życia – co to jest czas geologiczny, jak go mierzymy, jakie organizmy żyły w poszczególnych epokach – konkurs rysunkowy.
· Świat sprzed milionów lat – jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię przed milionami lat, o czym mówią nam skamieniałości i jak one powstają (wykonanie odcisków skamieniałości w masie solnej).
· Mikroświat zaklęty w kamieniu (gościnnie pracownicy PIG) – jakie organizmy niewidoczne gołym okiem kryją się w skale i dlaczego są takie ważne.
· Geologia na co dzień – z czego wykonywane są kubki, talerze i inne przedmioty codziennego użytku. Co to są iły ceramiczne i do czego służą – warsztaty garncarskie.
· Gdy Ziemia się gniewa – dlaczego wybuchają wulkany i czy w Polsce można je zobaczyć. Pokaz wybuchu wulkanu.
· Dziesięciobój Geologiczny (Koło Geologiczne „Trylobit” ze Szk. Podst. Nr 42)– konkursy i zabawy ( między innymi płukanie złota i szukanie bursztynów).


SPOTKANIA WEEKENDOWE

Matematyka i Informatyka
Wydział Matematyki , Informatyki i Mechaniki UW
ul. Banacha 2

- Zdumiewające eksperymenty matematyczne – P. Szymańska, Z. Szymańska, 18 IX godz. 10-14, 19 IX godz. 10-14, Wa, od 10 lat
Matematyka nie jest na ogół postrzegana jako nauka doświadczalna. W trakcie pokazu udowodnimy jednak, że matematyk także może eksperymentować, a wyniki tych doświadczeń bywają niejednokrotnie bardzo zaskakujące.
- Salon Gier Losowych – K. Borkowski, 18 IX godz. 10-14, 19 IX godz. 10-14, Wa, od 10 lat
W trakcie warsztatów spojrzymy na popularne gry hazardowe (ruletka, poker, kości) oczyma matematyka probabilisty. Zobaczymy, że za czysto losową naturą tych gier ukryta jest logiczna i racjonalna struktura.
- Odszyfruj tajną wiadomość – K. Pióro, A. Mościbrodzka, 18 IX godz. 10-14, 19 IX godz. 10-14, 25IX godz. 10-14, P, od 10 lat
Po krótkim wprowadzeniu w niektóre proste metody szyfrowania uczestnicy pokazu staną przed zadaniem samodzielnego odszyfrowania tajnych wiadomości. Najszybszych deszyfrantów nagradzamy!
- Routing w Internecie – M. Marczykowski, M. Zielenkiewicz, 18 IX godz. 10, 11, Wa, od16 lat
Pokażemy, jak wybiera się drogi, po których przesyła się dane w Internecie oraz jak zapewnić niezawodność tego przesyłu. Uczestnicy będą mogli sprawdzić opisane rozwiązania i ich działanie w przypadku awarii.
- Informatyka bez komputera – K. Diks, M. Engel, 25 IX godz. 10-14, Wa, od 10 lat
Zabawy algorytmiczno-programistyczne. Układanie, zapisywanie i wykonywanie algorytmów bez komputera. Im mniej wiesz o informatyce, tym lepiej.
- Jak kodować problemy w języku równań liniowych? – Ł. Kowalik, 18 IX godz. 13, W, od 16 lat
O problemach algorytmicznych można myśleć jako o językach programowania, w których można zapisać inne problemy. Sposób "zakodowania" jednego problemu w drugim nazywa się "redukcją" i to właśnie o redukcjach będzie mowa na wykładzie.
Sobota z szyframi
- Kody kreskowe i reszta z dzielenia – W. Sadowski, 18 IX godz. 10, W, od 10 lat
Kody kreskowe są przykładem niezwykle użytecznego zastosowania najbardziej elementarnej matematyki. O nich i nie tylko o nich opowie wykład.
- MP3 i JPEG, czyli o kodowaniu Huffmana – J. Pawlewicz, 18 IX godz. 11, W, od 16 lat
Opowiemy o pomyśle, który kryje się za jedną z najpopularniejszych metod kompresji danych.
Informatyka i DNA – A. Gambin, 18IX godz. 12, W, od 16 lat
Opowiemy o tym, jak informatyka pomaga biologii w rozszyfrowaniu zakodowanej w DNA informacji genetycznej.
Niedziela z prawdopodobieństwem
- Chaos, determinizm, losowość – W. Sadowski, 19IX godz. 10, W, od 16 lat
Pojęcia losowości i determinizmu pojawiają się w wielu teoriach matematycznych. Na wykładzie przyjrzymy się interakcji między nimi na kilku wybranych przykładach.
- Paradoksy prawdopodobieństwa – A. Osękowski, 19 IX godz. 11, W , od 16 lat
Elementarny rachunek prawdopodobieństwa to miejsce, w którym niezywkle łątwo jest o paradoksy. W trakcie odczytu omówimy kilka z nich, w tym słynny paradoks Bertranda, który na dłuższy czas zahamował rozwój dziedziny.
- Algorytmy losowe – M. Mucha, 19 IX godz. 12 , W, od 16 lat
Jak wykorzystać losowość w programowaniu? Wykład opowie o algorytmach, w których prawdopodobieństwo gra znaczącą rolę.
Zdumiewające zatsosowania
- Tomograf i matematyka – P. Bechler, 25 IX godz. 12, W, od 16 lat
Tomograf to jedno z najważniejszych narzędzi we współczesnej medycynie. Wykład poświęcony matematyce, ktora umozliwiła jego skonstruowanie.
- Alhambra i rytm – M. Kordos, 25IX godz. 10, W, od 16 lat
Już nasi neolityczni przodkowie potrafili zachwycać się rytmicznymi ornamentami. Do perfekcji płaskie ornamenty doprowadzili Arabowie. Matematycznie zagadnienie to opisuje pojęcie grupy.
- Rzymianie w okowach łańcuchów Markowa – J. Tyszkiewicz, 25IX godz. 11, W
Starożytni Rzymianie tworzyli rozmaite inskrypcje, w których stosowali bogaty system skrótów. Na wykładzie opowiem o ukrytych modelach Markowa i ich zastosowaniu do automatycznego rozwijania takich skrótów w inskrypcjach łacińskich.
- Dawne komputery –M. Biskup, 25 IX godz. 14, , W, od 16 lat
Opowiemy jak wyglądały pierwsze komputery.
- Czy komputer potrafi rozpoznać twarz? – J. Cytowski, 25 IX godz. 13, W, od 16 lat
Opowiemy o problemach, algorytmach i rozwiązaniach w komputerowym rozpoznawaniu obrazów.

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych
ul.Koszykowa 86

- Zagrożenia skomputeryzowanego świata oraz Informatyka obrazu – K. Girwicz, A. Doniec, 25 IX godz. 10, , W, od 16 lat
Pierwsza część poświęcona jest podstawom tworzenia i wyświetlania obrazów w informatyce, od opisu działania monitorów do generowania scen trójwymiarowych. Druga część dotyczy zagrożeń w sieci, np. możliwości przechwycenia informacji z telefonów komórkowych i bankomatów
- Inteligentne metamateriały – R. Kotowski, 25 IX godz. 10, W, od 16 lat
Materiały inteligentne potrafią zbierać i przetwarzać informacje, a następnie przekazywać je do obserwatora lub urządzenia monitorującego. Znajdują wielorakie zastosowania w medycynie i w wojsku. Są nadzieją na polepszenie jakości życia.
- Zastosowanie fraktali w grafice komputerowej – P. Tronczyk, 25 IX godz. 11, W, od 16 lat
Zaprezentujemy różne metody konstruowania fraktali oraz możliwości zastosowania ich w grafice komputerowej.
- Porozmawiaj ze swoim komputerem... – K. Kowalczyk, 25 IX godz. 11, Wa, od 16 lat
Na warsztatach nauczysz się, jak stworzyć wirtualnego agenta, z którym można rozmawiać w internecie. Dowiesz się także, czego należy się przy tym wystrzegać, aby uniknąć błędów. Zobaczysz najpopularniejsze chatterboty i ich zastosowanie.
- Algorytmika– P. Turek, 25 IX godz. 12, Wa, od 16 lat
Czym jest algorytmika ? Algorytmy traktujemy jako przepis bądź instrukcję. Na warsztatach zostaną zaprezentowane podstawowe algorytmy na grafach.
- Komputerowy model sztucznego społeczeństwa – W. Kamiński, 25 IX godz. 12, W, od 16 lat
Dylemat Więźnia to jeden z najpopularniejszych schematów podejmowania decyzji. Wykorzystując go, pokażemy komputerowy model sztucznego społeczeństwa. Pokażemy, jak społeczeństwo bazujące na interakcji i kooperacji ewoluuje pod względem ekonomiczno-emocjonalnym.
- Polypody – Idealny kandydat dla firmy to kobieta czy mężczyzna?– L. Donajczyk-Lipińska, 25 IX godz. 12, W, od 16 lat
Prezentacja platformy 3D. Na spotkaniu użytkownicy, za pomocą awatarów, staną się częścią wirtualnego świata Polypody, gdzie bdą mogli wybrać oferty pracy, wziąć udział w rekrutacji oraz dyskusji na temat zarządzania różnorodnością i wdrożenia strategii równych szans w miejscu pracy.

Zakład Biofizyki, Wydział Fizyki UW
Al. Żwirki i Wigury 89, Gmach Wydziału Geologii, III piętro, sala 3105

- Co w białkach świeci – metody fluorescencyjne w badaniu białek – A Modrak-Wójcik, E. Bojarska, 25 IX godz. 10, 12, Wa
Naturalna fluorescencja białek to wynik obecności aromatycznych aminokwasów w łańcuchu polipeptydowym. Podczas warsztatów uczestnicy poznają metodę pomiaru widm fluorescencji oraz zbadają wpływ różnych czynników na fluorescencję wybranych białek.

Instytut Geofizyki, Wydział Fizyki UW
Pasteura 7

- Światło w świecie informacji – R. Buczyński, R. Kasztelanic, 25 IX godz. 10-15 (grupy co 30 min), P
Zapoznamy z możliwościami użycia światłowodów, elementów mikrooptycznych i dyfrakcyjnych do przetwarzania i dystrybucji informacji. Pokażemy nowoczesne elementy i systemy mikrooptyczne używane we współczesnej technice.
Tajemnice wnętrza Ziemi
- Wyprawa do wnętrza Ziemi – M. Świeczak, K. Złowodzka, 25 IX godz. 10-15.30 (grupy co 30 min), P, od 6 lat
Pokaz dla dzieci i dorosłych ilustrujący budowę wnętrza Ziemi. Będzie można wybrać się na wyprawę do środka Ziemi, po drodze przechodząc przez kolejne warstwy Ziemi oraz otrzymać dyplom Młodego Odkrywcy.
- Magnetyczne skarby Ziemi – M. Polkowski,studenci Wydziału, 25 IX godz. 10-13.30 (grupy co 30 min), P
Pokazy i warsztaty, podczas których będzie można za pomocą magnetometru protonowego wykonać pomiar natężenia pola magnetycznego Ziemi oraz przekonać się, czy ziemia kryje w sobie skarby.
- Jak zajrzeć do wnętrza Ziemi? – M. Wilde-Piórko, R. Banasiak, 25 IX godz. 10-15.30 (grupy co 30 min), P, od 6 lat
Pokazy dla dzieci i dorosłych ilustrujące metody pozwalające badać wnętrze Ziemi. Będzie można wywołać wstrząs sejsmiczny i wykonać jego zapis, zobaczyć jak we wnętrzu Ziemi rozchodzą się fale sejsmiczne oraz ułożyć puzzle litosferyczne
Jak geofizycy mierzą i obserwują zjawiska i procesy atmosferyczne
- Pomiary atmosferyczne z pokładu samolotu – W. Kumala, S. P. Malinowski, 25 IX godz. 10-15.30 (grupy co 30 min), P
Opowiemy o atmosferycznych kampaniach pomiarowych z wykorzystaniem samolotów i o pomiarach temperatury w chmurach za pomocą ultraszybkiego termometru UFT– unikalnej konstrukcji Zakładu Fizyki Atmosfery IGF UW oraz zademonstrujemy jego działanie.
- Jak mierzymy pył wulkaniczny i pustynny nad Warszawą? – K. Markowicz, M. Piądłowski, 25 IX godz. 10-15.30 (grupy co 30 min), P
Pokazy pomiarów teledetekcyjnych aerozoli atmosferycznych. Pokażemy, jak zmierzyć pył wulkaniczny czy saharyjski. Przedstawimy wyniki zarejestrowane po wybuchu wulkanu Eyjafjallajokull na Islandii i przykłady napływu aerozoli pustynnych nad Warszawę.
- Druga strona atmosfery - spojrzenie z orbity – A. Kardaś, O. Zawadzka, 25 IX godz. 10-15.30 (grupy co 30 min), P
Spójrz na Ziemię i atmosferę oczami urządzeń satelitarnych: zobacz burze i fronty atmosferyczne od góry, dowiedz się, jak wykrywane są warstwy zanieczyszczeń lub popiołów wulkanicznych.
- LIDAR - laserowe badania atmosfery Ziemi – M. Posyniak, S. Chudzyński, 25 IX godz. 10-15 (grupy co 60 min), P,
Zastosowanie techniki laserowej w zdalnym badaniu własności atmosfery Ziemi. Zaprezentujemy budowę i fizyczne podstawy działania lidarów.
- Wystawa "Kierunek Antarktyka" – M. Posyniak, 25 IX godz. 10-16, Wys
Wystawa zdjęć z Antarktyki. Fotografie wykonano w czasie badań geofizycznych prowadzonych w Zatoce Admiralicji (Antarktyka Zachodnia).
- Czy to daje się przewidzieć? Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość numerycznych prognoz pogody i klimatu. – S. Malinowski, 25 IX godz. 10, W, od 16 lat
Omówimy historię, stan obecny i perspektywy prognoz pogody i klimatu. Pokażemy, jak należy rozumieć i interpretować prognozy tak, aby uniknąć częstych nieporozumień prowadzących do mylnego wniosku, że prognozy modelami komputerowymi nie są wiarygodne.
- Samolotem, statkiem, samochodem a może pociągiem - czym podróżować aby zmi-nimalizować zmiany klimatyczne? – K. Markowicz, 25IX godz. 11.30, W od 16 lat Oddziaływanie systemu transportu na klimat Ziemi. Omówimy podstawowe różnice między wpływem na system klimatyczny komunikacji lotniczej, morskiej oraz lądowej. Wykład ilustrowany wynikami pochodzącymi z pomiarów i symulacji komputerowych.
- Wędrówki kontynentów – L. Czechowski, 25 IX godz. 13, W
Przedstawimy podstawowe problemy dynamiki płaszcza Ziemi i jej związków z wędrówką kontynentów. Omówimy źródła ciepła oraz proces konwekcji w płaszczu Ziemi związany z ruchem płyt litosfery i "kontynentów jądrowych w warstwie D".
- Kosmiczne lody – J. Leliwa-Kopystyński, 25 IX godz. 14.30, W
Lód w kosmosie to nie tylko zamarznięta woda! To także zestalony dwutlenek węgla, amoniak, azot, metan… Przedstawię lody występujące na Ziemi, na Marsie, na powierzchniach i wewnątrz satelitów wielkich planet i komet.

Wydział Chemii UW
ul. Pasteura 1

- Przygoda z chemią – A. Siporska, I. Paleska, 25 IX godz. 10, 25 IX godz. 12.30, Wa
(zapisy: tel. 22 8220211 wewn. 381 lub 456 w dniach 20–24IX, godz. 12 – 15).
Pokazy doświadczeń chemicznych z aktywnym uczestnictwem widzów.
- Alternatywne źródła energii: zintegrowane badania na pograniczu energetyki słonecznej i wodorowej – P. Kulesza, 18 IX godz. 12, W, od 16 lat
Omówimy zagadnienia wykorzystania wodoru, biopaliw i światła słonecznego w energetyce, a zwłaszcza zasadę działania fotoogniw (również elektrochemicznych) i wodorowo-tlenowych ogniw paliwowych, procesy fotochemicznego generowania wodoru.
Świat nanotechnologii: nowe nanostruktury węglowe – A. Huczko, 18 IX godz. 14, W, od 16 lat
Wprowadzenie do tematyki nanotechnologii

Wydział Biologii UW
Miecznikowa 1

- Zapłodnienie in vitro – zrób to sam! – K. Szczepańska, K. Filimonow, M. Meglicki, A. Suwińska, 18 IX godz. 10, 19 IX godz. 10, Wa, od 16 lat
(zapisy od 13 IX asuwinska@biol.uw.edu.pl)
Uczestnicy zajęć poznają się z technikami stosowanymi w procedurach klonowania, zapłodnienia in vitro i w hodowli komórek macierzystych. Będą mieli możliwość samodzielnego wykonania zapłodnienia in vitro i obserwacji etapów rozwoju zarodkowego myszy.

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
ul. Pawińskiego 5a, blok A

- Analiza molekularna genu –D. Graczyk, A. Gajda, M. Boguta, 25 IX godz. 12.30, 26IX godz. 12.30, Wa, od 16 lat
(Wymagana podstawowe wiadomości o DNA i białkach)
Analizie będzie poddany gen MAF1 drożdży, który koduje potencjalny ortolog ludzkiego supresora nowotworzenia. Uczestnicy wykonają trawienie plazmidów z genem MAF1 oraz analizę fragmentów DNA na żelu oraz wysłuchają krótkiego wykładu.
BioCentrum Edukacji Naukowej

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej
ul. Ks. Trojdena 4

- Zbadaj swój DNA – J. Lilpop, 19 IX godz. 10, Wa, od 16 lat (warsztaty trwają 4 godz.)
(zapisy od 13 IX : sfn@iimcb.gov.pl )
Analiza różnic występujących między poszczególnymi ludźmi w sekwencji ich DNA. "Dawcami" DNA są sami uczestnicy warsztatów. To oni również przeprowadzają cały eksperyment

- "Poczuj naukową Ochotę" gra miejska – A. Chołuj, 25 IX godz. 12, K, od 8 lat
(zapisy od 13 IX: sfn@iimcb.gov.pl)
Na Ochocie mieści się wiele instytucji naukowych zajmujących się różnorodnymi dziedzinami wiedzy. Biorąc udział w grze miejskiej, poznasz część z nich i dowiesz się, czym się zajmują. Ponadto będziesz sam miał okazję poczuć się jak prawdziwy badacz.

Rada Samorządu Doktorantów IBB PAN
Instytut Biochemii i Biofizyki PAN
ul. Pawińskiego 5a, blok A

- Leki z komórek - komórki lekiem na wszystko? – J. Szarlak, K. Głąbski, M. Warsińska, H. Ludwiczak, 25 IX godz. 10-15, W, P
Wstąp do kawiarni naukowej BiotechCafe (www.BiotechCafe.pl). Dowiedz się, jak można wykorzystać komórki do produkcji leków i w terapii różnych chorób. Zobacz bakterie, grzyby, rośliny i komórki stosowane w badaniach i w przemyśle biotechnologicznym.

Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego
ul. Pasteura 3

- Jest mózg – jest zabawa – A. Foik, M. Czerkies, M. Perycz, M. Wojewoda, K. Żybura, M. Figiel, J. Korczyński, M. Mikosz, J. Karolczak, K. Wierzbicka, (Rada Samorządu Doktorantów), 18 IX godz. 10-14, P, Wa, W, od 3 lat
Przyjdź, zobacz jak, Twój mózg widzi świat, poczuj prawdziwą atmosferę laboratorium i zobacz, jak wygląda „Dobry dzień dla naukowca” Najmłodszych i nie tylko zapraszamy do Biologicznego Przedszkola.

Wydział Farmaceutyczny WUM
ul.Banacha 1

- Alergia wczoraj i dziś – S. Białek, 18 IX godz. 11,. 12, 13, W
Alergia nękała ludzkość już w czasach faraonów, ale obecnie staje się coraz większym problemem zdrowotnym. Przyczyniają się do tego rosnąca chemizacja środowiska, leki, szczepionki, dodatki do żywności, a także przesadnie “sterylne” środowisko!
- Pumeks w kremie - preparat złuszczający do rąk i stóp z pumeksem oraz dodatkiem masła pomarańczowego. – B. Chałasińska, A. Żebrowska-Szulc, 18 IX godz. 11, 12, 13, P
Peelingi złuszczają, rozpuszczają i eliminują martwe komórki warstwy rogowej naskórka. Pobudzają syntezę nowych komórek, co warunkuje szybką regenerację naskórka.
- Biotechnologia roślin leczniczych – H. Olędzka, W. Szypuła, 1 8IX godz. 11, 12, 13, P
W wielu roślinach występują substancje o działaniu leczniczym. Takie rośliny można poddać modyfikacjom genetycznym zwiększającym wydajność produkcji pożądanych związków, a nawet hodować same zmodyfikowane tkanki i z nich uzyskiwać surowce lecznicze.
- Kawa kontra wolne rodniki – K. Zawada, M. Jamróz, 18 IX godz. 11, 12, 13, P
Nadmiar wolnych rodników w organizmie może być przyczyną licznych schorzeń i przedwczesnego starzenia. Okazuje się, że w kawie znajdują się naturalne antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. W trakcie pokazu zmierzymy aktywność różnych gatunków kaw.
Cele molekularne leków w świecie wirtualnym – D. Maciejewska, T. Żołek, 18 IX godz. 11, 12, 13
Wysłuchaj krótkiej opowieści o badaniach nad nowymi lekami, polimerami stosowanymi w farmacji, a potem wykorzystaj programy obliczeniowe do modelowania molekuł, oszacuj właściwości i aktywność zaprojektowanego przez siebie nowego związku chemicznego.
- Pierwotniaki i dafnie na straży czystości wody – G. Nałęcz-Jawecki, 18 IX godz. 11, 12, 13, P
Bioindykatory – wrażliwe bezkręgowce – są w stanie w krótkim czasie wykryć przypadkowe bądź umyślne zanieczyszczenie wody. Istotne jest, że taki test jest niespecyficzny, a więc wykrywa wszelkie, nawet niespodziewane toksyny.

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej, PAN
ul. Pawińskiego 5

Wiedza o chorobie wiedzą o zdrowiu
Wieczory medyczne obejmują trzy wykłady dotyczą chorób neurodegeracyjnych i metabolicznych zwiazanych z procesem starzenia się.
- Najnowsze metody leczenia cukrzycy – A. Milczarczyk, 18 IX godz. 10, W, P, od 18 lat
- Genetyczne podloże otyłości – A. Kuryłowicz, 18 IX godz. 11, W, P, od 18 lat
- Stabilnosc postawy w procesie starzenia – L. Czerwosz, 18 IX godz. 12, W, P, od 18 lat

Fundacja SYNAPSIS
ul. Ondraszka 3

- Autyzm??? A, autyzm! – M. Ratajczak, R. Werpachowska, A. Bujnik, 18 IX godz. 11Wa, W, od 16 lat
(zapisy od 13 IX: sekretariat@synapsis.waw.pl.)
Wykład połączony z warsztatami, podczas którego będzie można dowiedzieć się, czym jest autyzm i dlaczego został uznany za poważny problem światowy.

Wydział Geologii UW
al. Żwirki i Wigury 93

- Zielona gorączka albo opowieść o szmaragdzie, najcenniejszym kamieniu szlachetnym – A. Kozłowski, 18 IX godz. 15, W
Właściwości szmaragdu, warunki, w jakich się tworzy, skały, w których znajdują się jego wystąpienia i w kraje, w których znaleziono najcenniejsze szmaragdy.
- Czy mniej lub bardziej szlachetne kamienie mogą uzdrawiać? – A. Kozłowski, 18 IX godz. 16.30, W
„Kamieniom” – czyli minerałom – przypisuje się rozmaite, często niezwykłe, właściwości. Które z nich są rzeczywiste, a które tylko odbiciem oczekiwań, pragnień lub chęci zysku? Czy składniki chemiczne minerałów mają jakiś wpływ na nasze organizmy?
- W pogoni za złotem wokół kuli ziemskiej – A. Kozłowski, 26 IX godz. 15, W
Złoto budzi rozmaite i silne emocje – powędrujmy zatem wokół kuli ziemskiej za poszukiwaczami złota, od Ameryki Północnej i Południowej przez Afrykę, Europę, Azję, Australię po Nową Gwineę i wyspy Indonezji oraz Pacyfiku.
- Ziemia dla nas – my dla Ziemi – A. Kozłowski, 26 IX godz. 16.30, W
Planeta, na której żyjemy, daje nam wszystko, co do istnienia niezbędne – zobaczmy zatem, jak z jej hojności korzystamy i czy sposób korzystania zmienił się od dawnych czasów.
- Wystawa stała kolekcji minerałów, skamieniałości i meteorytów – M. Stępisiewicz, M. Niechwedowicz, 18 IX godz. 10-16, 19IX godz. 12-16, 25IX godz. 10-16, 26IX godz. 12-16, Wys
- Wystawa pokazująca bogate zbiory minerałów, w tym liczną kolekcję agatów.
Solnhofen - mit a rzeczywistość – M. Niechwedowicz, 18 IX godz. 10-16, 19IX godz. 12-16, 25IX godz. 10-16, 26IX godz. 12-16, Wys
Słysząc o takich miastach jak Solnhofen czy Holzmaden, każdy skojarzy je ze sławnymi stanowiskami paleontologicznymi. Obfitują one w doskonale zachowane skamieniałości.
- Przyroda okiem geologa - fotografie – M. Niechwedowicz, G. Barczyk, 18 IX godz. 10-16, 19IX godz. 12-16, 25IX godz. 10-16, 26IX godz. 12-16, Wys
Wystawa fotografii różnorodnych obiektów przyrodniczych widzianych oczami geologów.

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych
ul. Koszykowa 86

- Nauka języka japońskiego – 18 IX godz. 10, Wa, od 6 lat
Czy to naprawdę taki trudny język? Na warsztatach będzie możliwość m.in. poznania podstawowych zwrotów grzecznościowych a także przetłumaczenia własnego imienia.
Nowe zjawiska kulturalne w Japonii – I. Rutkowska, 18 IX godz. 11, W, od 16 lat
Japonia jest krajem, w którym egzotycznym tradycjom towarzyszą ultranowoczesne trendy mody. Analiza wybranych subkultur młodzieżowych.
- Mózgi – Memy – Kultura – R. Siedliński, 18 IX godz. 10, W, od 16 lat
Pokażemy związek między najnowszymi odkryciami w neurobiologii (neurony lustrzane) a teorią kultury (memetyka), starając się pokazać poznawczą płodność podejścia interdyscyplinarnego w badaniach nad kulturą.
Globalność w Tokyo. Lokalne i globalne zjawiska w japońskiej kulturze – J. Wasilewski, 18 IX godz. 12, W, od 16 lat
Na przykładzie między innymi tokijskiej giełdy rybnej Tsukiji widać, jak zjawiska bardzo specyficzne, które pozornie należą wyłącznie do kultury japońskiej, są w rzeczywistości produktem złożonych procesów o charakterze ponadpaństwowym, a nawet globalnym.

Instytut Filozofii UW
gościnnie w Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica
ul. Nowowiejska 37a

- Labirynt Filozoficzny – A. Świtalska, studenci i pracownicy Instytutu Filozofii UW, 25 IX godz. 11
Zabawa intelektualna przeznaczona dla młodszych i starszych miłośników filozofowania. W korytarzach Labiryntu na uczestników zabawy czekać będą filozofowie z różnych epok gotowi zmierzyć się z najtrudniejszymi pytaniami filozoficznymi.

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych
ul. Koszykowa 86

- Czas i jego efektywne wykorzystanie zarówno w pracy, jak i w domu – A. M. Bernacki, 25 IX godz. 12, W, od 16 lat
Poruszymy zagadnienia: czas i jego istota w erze wiedzy, hierarchia ważności realizowanych celów, zarządzanie czasem a efektywność jego wykorzystania.
Informatyka Społeczna
- Kto ma rację w Internecie? – R. Nielek, 25 IX godz. 10, W, od 16 lat
Kto ma rację w Internecie? Ten, kto głośniej krzyczy. Rośnie rola Internetu jako kanału komunikacji i źródła informacji. Dlatego marketingowcy zaczęli manipulować Web 2.0. Co może zrobić technologia, aby im to utrudnić lub uniemożliwić?
- Rozprzestrzenianie się negatywnych i pozytywnych treści w Internecie– A. Hupa, 25 IX godz. 11, W, od 16 lat
Informacje w Internecie rozprzestrzeniają się w lawinowym tempie. Dostępnenarzędzia nie umozliwiają jednak dokładnego pomiaru ich prędkości i zasięgu. Podczas spotkania będziemy
obserwowali w jaki sposób dobre i złe wiadomości pojawią się na wielu róznych stronach internetowych.
- Jakość i współpraca na Wikipedii – A. Wierzbicki, 25 IX godz. 12, W, od 16 lat
Jak wygląda współpraca na Wikipedii oraz jak z historii edycji można wnioskować o przebiegu tej współpracy między różnymi autorami? Dowiemy się także, co ma wpływ na jakość najlepszych artykułów na Wikipedii.

Wydział Geologii UW
al. Żwirki i Wigury 93

- Fotografia reportażowa jako sposób opowiadania o świecie – G. Barczyk, S. Olzacki, 18 IX godz. 12, K, Wa, W, 13-16 lat
Konieczne jest posiadanie własnego aparatu fotograficznego, przy akceptacji warunków uczestnictwa i zgłoszeniu niezbędna jest zgoda Rodzica lub Opiekuna prawnego
Konkurs ma przybliżyć młodym ludziom zasady pracy reportera fotograficznego, uwrażliwić na sposób przedstawiania otaczającej rzeczywistości, nauczyć analitycznego spojrzenia na tę rzeczywistość i fotograficznego sposobu jej opisania.
Zgłoszenia od 13 IX na www.festiwalnauki.edu.pl

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych
ul. Koszykowa 86

- Sztuka Nowych Mediów – 18 IX godz. 10, P, od 10 lat
Pokaz możliwosci animacji 3D
- Pokaz wschodniej sztuki walki - AIKIDO – 18 IX godz. 10, 11, 12, 13, P
Pokaz wschodniej sztuki walki - AIKIDO. Filozofia i techniki. Możliwość spróbowania swoich umiejętności na macie.
- Gejsza - makijaż – M. Ziembowicz, 18 IX godz. 11, P, od 10 lat
Pokaz tradycyjnego makijażu Gejszy połączony z wykładem o historii makijażu japońskiego.
Yukata - tradycyjny ubiór japoński – A. Jagiełło, 18 IX godz. 12, P, od 10 lat
Pokaz nakładania japońskiej yukaty. Zaprezentowanie sposobu zachowania w yukacie jako tradycyjnym ubiorze japońskim. Yukata to strój domowy i kąpielowy, który można nosić także na zewnątrz. Po prezentacji możliwość przymierzenia Yukaty
- Czy rozum może zabić sztukę?– W. Pastuszak 18 IX godz. 12, P, od 16 lat
Rola intelektu i intuicji w procesie kreacji artystycznej. Historia stonogi artystki. Relacje między nauka a sztuką. Stany umysłu w kontekście procesów twórczych. Informatyka w sztuce. Grafika cyfrowa w kreacji artystycznej. Pokaz ożywiania obrazów w technikach multimedialnych

Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych
ul.Koszykowa 86

- Pokaz robotów – A. Szmigielski, P. Ośmiałowski, 25 IX godz. 10.30, 11.30, 12.30, P, od 3 lat
Zaprezentowanie niektórych modeli mobilnych robotów.Poznanie możliwości wykorzystania zaawansowanej techniki w życiu codziennym i zabawie.

-moni- na podstawie www.festiwalnauki.edu.pl

Komentarze