Centrum Artystyczne „Radomska 13” zaprasza na najbliższy weekend


Prężnie działająca filia Ośrodka Kultury Ochoty na najbliższy weekend przygotowała akcje zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych, zapraszamy do zapoznania się z programem na sobotę i niedzielę, ale przede wszystkim do korzystania z zapowiedzianych zajęć. :)


Impreza z cyklu TRADYCJA PO POLSKU
„Reduta na Radomskiej, czyli kostiumowy bal dla dzieci”
24 stycznia 2010 (niedziela), godz. 12.30
wstęp 1 zł!
Zapraszamy do Centrum Artystycznego „Radomska 13” – filii Ośrodka Kultury Ochoty na Tradycyjny karnawałowy bal dla dzieci. Początek imprezy: godzina 12.30. W programie prócz tańców w gorących rytmach, konkursy z nagrodami, warsztaty robienia masek, parada przebierańców, pokazy cyrkowe i wiele innych atrakcji. Przede wszystkim zaś niepowtarzalna zabawa i wspomnienia
Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z opiekunami. Wstęp za symboliczną złotówkę! Uczestników balu prosimy o przybycie w strojach karnawałowych.

Polski karnawał nazywano Zapustami. Ostatnie trzy dni karnawału nosiły także staropolską nazwą Mięsopust (od słów mięsa – opust, czyli pożegnanie, opuszczenie, pożegnanie mięsa). Nazywano je również ostatkami, kusymi (diabelskimi) dniami, kusakami, dniami zapuśnymi. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, był to czas poczęstunków, tańców i swawoli. Na wsi i w miastach, we wszystkich stanach, bawiono się i stosownie do posiadanych środków i zasobów: jedzono dużo, tłusto i wypijano wiele mocnych trunków.
W miastach urządzano okazałe i bardzo wystawne uczty i bale, a wśród nich modne w Polsce, już w XVI w. kostiumowe bale dworskie zwane redutami, na które mógł wejść każdy, o ile zapłacił za wstęp.


GÓRALE W WARSZAWIE, czyli POSIADY NA OCHOCIE
pt. „Zakopane: pierwsi osadnicy, poszukiwacze skarbów, letnicy i artyści”

23 stycznia 2010 (sobota), godz. 18.00
W styczniu przeniesiemy się parę wieków wstecz – do starego Zakopanego. Usłyszymy o pierwszych osadnikach, którzy przybyli pod Tatry na przełomie XV i XVI wieku, „polowacach”, o poszukiwaczach skarbów, czyli minerałów szukanych też obecnie oraz o letnikach. Zapraszamy zatem do dawnego Zakopanego. Naszym przewodnikiem będzie dr inż. Wojciech Gąsienica-Byrcyn, kierownik Pracowni Badań i Monitoringu TPN, znakomity znawca i miłośnik przyrody tatrzańskiej, tradycjonalista i wspaniały gawędziarz. W części artystycznej tego wieczoru zobaczymy fragment góralskiej Wigilii i kolędników. Zwyczaje te przybliży nam dziecięcy zespół regionalny Związku Podhalan „Małe Klimki” z Zakopanego, działający pod kierownictwem Zofii Kubiniec-Stanuch.
Współorganizatorem spotkania jest Partner Posiad na Ochocie, Urząd Miasta Zakopane.


Okęcie - to nie tylko lotnisko
24 stycznia 2010 (niedziela), godz. 17.00
O dziejach osady Okęcie zanim powstał port lotniczy opowie historyk dr Robert Gawkowski. Usłyszymy opowieści o tym, jak żyli tam ludzie przed i tuż po wojnie, co się działo we wrześniu 1939 roku i w latach konspiracji. A wszystko to ilustrowane unikalnymi zdjęciami i jak zwykle w miłej atmosferze.
Wstęp wolny



Więcej informacji:
Centrum Artystyczne „Radomska 13”, ul. Radomska 13/21
tel. (022) 823 37 56
www.radomska13.art.pl

radomska13@oko.com.pl


/Krystian

Komentarze