Wspomnienie starej Warszawy

Wspomnienie starej Warszawy (2)
Tytuł imprezy: PIOSENKI OKUPOWANEJ WARSZAWY
Miejsce: plac Narutowicza (mapa)
Termin: 5 września 2009 (sobota), godz. 16.00-20.00
Organizator: Ośrodek Kultury Ochoty


Ośrodek Kultury Ochoty od dwóch lat organizuje imprezy przybliżające klimat dawnej Warszawy w cyklu „Wspomnienie starej Warszawy”.
W tym roku, z racji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, OKO zaprasza na wydarzenie plenerowe poświęcone piosenkom okupowanej stolicy oraz atmosferze tamtych lat.

W sercu Ochoty, na placu Narutowicza, spotkanie z wojenną Warszawą rozpocznie fragment impresji historycznej nawiązującej do czasów niemieckiej okupacji (w wykonaniu Teatru „Scena 07”).
Następnie program poetycko-muzyczny „Niech wiatr poniesie tę pieśń” w wykonaniu Katarzyny Łaniewskiej, Krystyny Kwasowskiej, Wojciecha machnickiego, Stanisława Górki, Zbigniewa Rymarza, wciągnie widzów w dramatyczne dla stolicy chwile.
Dodatkową okazją do przypomnienia tych wydarzeń będzie tematyczna wystawa starych fotografii oraz spotkanie z bohaterami polskich filmów wojennych.

Piosenki okupowanej Warszawy, często bardzo proste, w pełni odzwierciedlały autentyzm życia. Podnosiły na duchu, dodawały otuchy, jednoczyły Polaków.
Na placu Narutowicza usłyszymy je w koncercie „Gdy w noc wrześniową…” specjalnie przygotowanym przez zespół Tirodeon i chórzystów z Be Free Gospel Family oraz w programie „Zakazane piosenki” w wykonaniu Kapeli Warszawskiej Staśka Wielanka.

Gospodarzami będą Justyna Sieńczyłło i Emilian Kamiński.

By wspominać starą Warszawę zachęcamy do skorzystania z darmowego transportu (pl. Starynkiewicza–pl. Narutowicza) zabytkowym tramwajem, w którym będzie można spotkać postacie z czasów okupowanej Warszawy.

Klimat końca lat 30-tych zostanie przybliżony przez aktorów (z teatru „PARABUCH”) w strojach z tamtego okresu. Uliczny grajek, dziewczyny z kabaretu, żołnierz gestapo – stworzą artystyczny pomost między historyczną i współczesną stolicą.


Cykl WSPOMNIENIE STAREJ WARSZAWY powstał w 2008 roku. Ośrodek Kultury Ochoty zdecydował się przypomnieć mieszkańcom Ochoty oraz warszawiakom z innych dzielnic o ważnym – jeśli nie najważniejszym – niegdyś miejscu na Ochocie, tj. placu Narutowicza. Pierwsza impreza z cyklu przypominała klimat przedwojennej i tuż powojennej Ochoty. Plac Narutowicza rozbrzmiał dźwiękiem jarmarków. Obecni mogli zatopić się w gwarze ulicznym sprzed lat: nawoływaniu przekupniów, gazeciarzy, kramarzy, domokrążnych rzemieślników, kataryniarzy, lodziarzy, zjeść w ulicznej garkuchni, serwującej niezapomniane przez starych mieszkańców Ochoty, słynne „pyzy z kotła” czy zobaczyć dawną Ochotę dzięki wystawie zdjęć dokumentujących życie na Starej Ochocie i Rakowcu pt. „Ochota w starych fotografiach”.

W tym roku chcemy piosenką przypomnieć lata okupacji Warszawy, lata tak ważne dla młodej wówczas Ochoty, aktywnie uczestniczącej w działaniach obronnych miasta we wrześniu 1939 r. Mamy nadzieję, że nasza propozycja będzie dla mieszkańców współczesnej Ochoty ciekawym sposobem spędzenia czasu oraz wpłynie na integrację środowiska lokalnego, tak ważną w kształtowaniu się tożsamości lokalnej.

Materiały OKO

Komentarze