Kulturalnie na Ochocie...




Teatr Praski zaprasza

Na monodram Marcina Kwaśnego "Nienawidzę" według Marka Koterskiego w reżyserii Łukasza Palkowskiego i Marka Wróbla do Teatru Ochoty, ul Reja 9.
"Ten spektakl mnie rozbawił i wzruszył" - powiedział po jednym z przedstawień Marek Koterski. Opinię autora podzielała publiczność, chętnych było więcej niż miejsc, a ci którzy nie zdążyli zobaczyć nowego wcielenia Adasia Miauczyńskiego na Pradze, mogą już rezerwować bilety do Teatru Ochoty.
Zgodnie z dobrą tradycją Teatru Praskiego, jeden ze spektakli (24 marca) będzie opatrzony audiodeskrypcją dla niewidomych i słabowidzących. Autorem tekstu i lektorem jest Adrian Perdjon. Sprzęt do audiodeskrypcji zapewnia firma LIDEX - partner technologiczny Teatru Praskiego.

Twórcy: "Nienawidzę"
Autor: Marek Koterski
Reżyseria: Łukasz Palkowski, Marek Wróbel
Występuje: Marcin Kwaśny
Scenografia: Iza Toroniewicz
Światło: Paweł Dyllus

Terminy
1-2, 8-9, 15-16, 23-24, 29-30 marca godz. 20.00
Spektakl trwa 45 minut
Miejsce
Teatr Ochoty, ul Reja 9
Bilety 30 zł
Kasa Teatru Ochoty czynna codziennie w godz. 11.00 - 19.00
kasa@teatrochoty.pl, tel. 0-22 825 85 44
Kasy Teatralne Galeria Mokotów (II p.) tel. 852 21 83
Rezerwacja
strona http://www.teatrochoty.pl/
e-mail: info@teatrpraski.pl
po godz. 18.00 tel. 501-150-379

"Nienawidzę" to portret sfrustrowanego nauczyciela, który zmaga się z polską rzeczywistością trochę, jak Don Kichot z wiatrakami, nie widząc źródła tychże frustracji w sobie. W przedstawieniu usłyszeć można wyraźne echa takich filmów Koterskiego, jak "Dzień Świra" czy "Nic śmiesznego", a bohater spektaklu to w linii prostej kontynuacja postaci Adasia Miauczyńskiego.
"Monodram jest intymnym zwierzeniem nadwrażliwca, który pogubił się gdzieś w polskiej rzeczywistości. Jedną nogą tkwi jeszcze w zaszłościach PRL-u, drugą w dzikim kapitalizmie. Ten szpagat okazuje się być dla niego niewygodny, wręcz bolesny. Widza może jedynie bawić." - mówi Marcin Kwaśny.
Premiera spektaklu odbyła się w 2004 roku w warszawskim klubie Le Madame. Od tego czasu monodram gościł na wielu scenach w Polsce i za granicą. W 2004 r. za rolę współczesnego inteligenta Marcin Kwaśny otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Komedii "Talia" w Tarnowie. Przedstawienie cieszy się niesłabnącą sympatią widzów i uznaniem krytyki.
"(...)Kwaśny odkrył uniwersalizm dramaturgii Koterskiego. I nie chodzi o to, że deski wciąż opadają w kolejowych klozetach, choć trzeba przyznać, że dzięki osiągnięciom kapitalizmu zdarza się to coraz rzadziej, ani że naturalne zmęczenie materiału powoli usuwa z dróg rzężące produkty gierkowskiej motoryzacji. Chodzi o roszczeniową postawę wobec rzeczywistości, która powtarza się w każdym pokoleniu Polaków niezależnie od okoliczności historyczno-ekonomicznych. Kwaśny ją świetnie wydobywa, rozpinając swój monolog między utyskiwaniem na chamstwo, brud i nieporządek a histerycznymi tyradami przeciw rodakom. Buduje postać zakłamanego młodego inteligenta, który chciałby przewodzić społeczeństwu, ale nie umie pokierować nawet własnym życiem. Z obrzydzeniem odsuwa się od Murzyna, który jedzie z nim w przedziale, jednocześnie oburza się na Polaków, że tacy nietolerancyjni. A przy tym nie różni się zachowaniem ani wyglądem od młodych ludzi, którzy piętro wyżej w klubie rozstawiają gramofony i przygotowują się do imprezy. Kwaśny pokazuje chorobę, którą można się zarazić niezależnie od metryki i wykształcenia. Musicie koniecznie zobaczyć jego spektakl, zanim i was dopadnie nienawiść. - zachęcał
Roman Pawłowski (Gazeta Wyborcza - Stołeczna nr 31 z 7 lutego 2005 r.)

Marcin Kwaśny (ur. w 1979 r. w Tarnowie). W 2002 r. ukończył Warszawską Akademię Teatralną i w tym samym roku został aktorem stołecznego Teatru Kwadrat. Na rodzimej scenie można go zobaczyć w tytułowej roli w "Słudze dwóch panów" oraz w "Perfect Day". Niedawno zadebiutował jako reżyser teatralny "Niedźwiedziem" Antoniego Czechowa (premiera luty 2008 r. w Kawiarni Artystycznej Skamiejka). We wrześniu spektakl gościł na scenie Klubu Projektor, a już wkrótce wejdzie na stałe do repertuaru Teatru Praskiego. Szczególne miejsce w filmografii Aktora zajmuje "Rezerwat" (2007 r.), do którego wspólnie z Łukaszem Palkowskim napisał scenariusz, wielokrotnie nagradzany, ostatnio został wyróżniony nagrodą specjalną na 5-tym Nadbałtyckim Festiwalu Debiutów Filmowych w Swietłogorsku w Rosji. Sam Marcin Kwaśny otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską w filmie na XI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Golden Brig" w Odessie. Wystąpił w wielu ważnych polskich obrazach - "Pręgi", "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Przebacz", i w węgierskiej produkcji Vadaszat Angolokra. Znany również z seriali "Mrok", "39,5", a ostatnio "Na kocią łapę" (Polsat), "Na Wspólnej" (TVN) oraz "Na dobre i na złe" (TVP2) i "Złotopolscy" (TVP2).
"Teatr Praski" będzie czwartą prywatną sceną repertuarową w Warszawie. Został stworzony przez młodych, dyplomowanych aktorów: Monikę Grudę, Marcina Kwaśnego i Adriana Perdjona oraz dziennikarkę Dorotę Bogucką. Więcej informacji i kontakt z Teatrem Praskim na stronie http://www.teatrpraski.jaaz.pl/site/main.

Patroni medialni
Onet.pl
Gala
TVP Info

Partnerzy:
LemmonShot
Film Polski
Stopklatka.pl
Gildia.pl
Jaaz
SoftScript

/Krystian
/szultz00@gmail.com

Komentarze

Prześlij komentarz