Ulice Ochoty - rondo Pniewskiego

Bohdan Pniewski urodził się 26 sierpnia 1897 w Warszawie. Ojcem Bohdana był Wiktor Pniewski, urzędnik Banku Polskiego, z żoną Heleną mieli jeszcze troje dzieci. Młody Bohdan uczył się najpierw w szkole przygotowawczej Karola Szulca, a następnie od 1906 w nowo otwartej szkole im. Stanisława Staszica na Ochocie. W 1911 wstąpił założonej w szkole konspiracyjnej Drużyny Skautowej im. Zawiszy Czarnego. W trzy lata później należał już do kadry drużyny jako zastępowy. W 1915 nastąpił podział kiedy to odeszli skauci o poglądach narodowych, Pniewski pozostał i krótko po tym wydarzeniu został najpierw plutonowym, a potem drużynowym.
W 1914 Pniewski wstąpił na Wydział Budowlany Szkoły Mechaniczno-Technicznej na Mokotowskiej, praktykował tam m. in. u Jana Heuricha i Rudolfa Świerczyńskiego. W 1915 próbował dostać się na Wydział Architektury PW, ale nie dostał się. Rozpoczął pracę zarobkową jako grafik. Na Politechnikę udało mu się w końcu dostać w 1917, ale studia przerwał wstępując do wojska.

W listopadzie 1918 jako członek V kompanii tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej brał udział w rozbrajaniu Niemców. Aktywność wojskowa Pniewskiego zakończyła rana odniesiona podczas udziału w wojnie polsko-radzieckiej w szeregach 1 pułku szwoleżerów. Został zwolniony z wojska, a podczas rehabilitacji w szpitalu poznał swą przyszłą żonę – Barbarę.

Na Politechnikę wrócił w 1920, ukończył studia w 1923 i pozostał na uczelni. W 1932 objął profesurę na ASP, a w 1946 na PW. Ale przede wszystkim jest znany ze swoich praktycznych dokonań architektonicznych w przestrzeni Warszawy. Wymienić wypadałoby chociażby gmach Sejmu, przez budynki Polskiego Radia, NBP, Ministerstwa Komunikacji, Archiwum Akt Nowych na Hankiewicza czy rozbudowę Teatru Wielkiego. Ale nam najbliższy jest projekt zabudowań osiedla Szosa Krakowska, czyli 100 ha ograniczonych ulicami Bitwy Warszawskiej, Pawińskiego, Dickensa i Szczęśliwickiej. Właśnie na skrzyżowaniu dwóch ostatnich znajduje się rondo im. Bohdana Pniewskiego.


Wyświetl większą mapę

a rondo Pniewskiego dziś...
- nazwa ronda jest jedną z najmłodszych w dzielnicy – została nadana 10 czerwca 2010
- tuż przy rondzie od tego roku działa stacja Veturilo z piętnastoma stanowiskami, która jest świetnym połączeniem Parku Szczęśliwickiego zresztą sieci rowerów miejskich

----------
W cyklu Ulice Ochoty ostatnio pisaliśmy o:
- Szymonie Zimorowicu
- Janie Dantyszku
- Karolu Bohdanowiczu

Wszystkich opisanych patronów znajdziecie tu:
http://ochotanawolnyczas.blogspot.com/search?q=ulice+ochoty

źródło: wiki + http://www.16wdh.pl

Komentarze